Haberler

Hilton’u duyan kuyruğa girdi

Tarih: 22 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Duygu Atahan
İş dünyasına yönelik, Türkiye’nin her ilinde otel yapmayı hedefleyen Amplio gayrimenkul şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Alaedddin Babaoğlu, Türkiye’nin doğusundan batısına gidildikçe arsa fiyatlarının artış gösterdiğini vurguladı. Türkiye’nin en batısından Ankara’ya kadar olan dilimin en pahalı dilim olduğunu belirten Babaoğlu, “Manisa, Bursa, İstanbul, Çorlu, İzmit ve Eskişehir’in olduğu bölgede arsalar çok pahalı. Arsalar spekülatif bir değerlemeye girmiş. Bundan kurtuluş yok gibi. Devletin elindekilere biz bakamıyoruz, zaten orada çok karışık şeyler araya giriyor. Biz şahıslardan alabiliyoruz. Onlar da çok yüksek fiyatlar teklif ediyorlar” dedi.

Bundan bir yıl önce Alaeddin Babaoğlu’nun öncülüğünde Erwin-Walter Graebner’ın finansmanıyla sadece iş dünyasına yönelik otel yapmak için yola çıkan Amplio, bir gayrimenkul firması. Türkiye’nin nerdeyse her ilinde birçok koldan arsa aramalarını sürdüren şirketin yaptığı oteller, Hilton’la yaptığı işbirliği sonrasında, Hilton Hotels Corporatian’ın 4 yıldızlı oteller zinciri Hilton Garden Inn adıyla hizmet verecek.

Diyarbakır, Manisa ve Bursa’dan sonra dördüncü arazisini İstanbul Sütlüce’de aldıklarını dile getiren Babaoğlu, tamamen Haliç manzarasına sahip bir arazi üzerine inşa edilecek otelin inşasının tarihi dokuya uygun olarak yapılacağının altını çizdi.
‘Fiyatlar çok yüksek’
Babaoğlu, arsa bulmakta fiyatlar nedeniyle güçlük çektiklerini belirtse de “Aldığımız hiçbir arsayı emlakçi üzerinden almadık. Hilton adını duyanlar, bize direkt geldiler ve arsalarını vermek istediklerini söylediler. Bursa’da arsayı çok uzun süre aradık. Adamın 20 bin metrekare arazisi var. Bize 5 bin metrekaresini verdi. Ben Alaeddin Babaoğlu otelleri yapıyorum desem vermeyecek. Ama Hilton’un adı olunca iş değişiyor. Siz arsaya Hilton yaparsanız benim arsam değerlenir diyor ve öyle veriyor arsasının bir kısmını. Orada Hilton adının önemi ortaya çıkıyor. Bu durum belediyeler ve il özel idareleri için de geçerli. Başka adla aynı kaliteyi yapsam ilgilenmiyor ama Hilton olunca şehrime Hilton geliyo diyor ve iş değişiyor” diye konuştu.

Hilton’la beş senelik anlaşma yapan Amplio, yapacağı her otelin işletemesini Hilton’a vermek zorunda değil.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.