Haberler

CarrefourSa 3 yılda 500 milyon YTL''lik yatırım planlıyor

Tarih: 22 Mayıs 2008 Kaynak: Referans
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, CarrefourSa ile 15 yılda gerçekleştirdikleri büyümeyi, 3 yıl içinde ikiye katlayacaklarını belirterek, "CarrefourSa olarak 15 yılda geçirdiğimiz doğum, emekleme ve yürümeye başlama dönemi bitti. Bu süreçte geldiğimiz yeri önümüzdeki 3 yılda katlamayı planlıyoruz. Şimdi koşmayı bekliyoruz" dedi.

CarrefourSa''nın Türkiye''deki 15''inci yıldönümü dolayısıyla dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Güler Sabancı, CarrefourSa için bundan sonra ayaklarını yere iyice basan, her türlü donanıma sahip organizasyonuyla, ekibiyle koşmaya hazırlandıklarını belirterek, "Koşacağız, koşma azminde bir ekip görüyorum" dedi.

15 yılda Türkiye''de 2 milyar YTL yatırım yapan, 20 hipermarket ve 102 süpermareket ulaşan CarrefourSa''nın 2013 yılındaki hedefleri arasında ise, 60 hipermarket, 350 süpermarket açmak yer alıyor.

3 yılda 500 milyon YTL yatırım
Önümüzdeki 3 yıl içinde 500 milyon YTL''lik yatırım yapmayı hedeflediklerini belirten Sabancı Holding Perakende Grup Başkanı Haluk Dinçer ise, "3 yıl içinde işimizi 2 kat büyütmeyi hedefliyoruz. 6 bin yeni istihdam yaratacağız. Geçen yıl 2 milyar YTL seviyesindeki ciromuzu 4 milyar YTL''nin üzerine çıkaracağız. Finansal yapımız çok güçlü. Büyümeyi öz kaynaklarımızla finanse edebiliyoruz" diye konuştu.

Dinçer, büyüme planlarını organik büyümeye göre yaptıklarını da ifade ederek, "Satınalmalar ve ingorganik büyüme bu hesabın içine dahil değil. Ama önümüzdeki dönemde satın alma imkanlarını da aktif bir şekilde değerlendireceğiz" dedi.

Önceliğimiz kârlılık değil
Şirketlerinin kârına yönelik bir soru üzerine ise Dinçer, "Kârlılığı değil, büyümeyi öncelik olarak görüyoruz" diye konuştu.

CarrefourSa Genel Müdürü Guillaume Vicaire ise, yılın ilk 3 ayında yüzde 10 büyüdüklerini belirterek, Türkiye''de bu büyümeyi artırmayı ve ciroyu çift haneli rakama ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Carrefoursa''nın Türkiye''de güçlü bir marka olduğunun, bu hedeflere ulaşma koşullarının da var olduğunun altını çizen Vicaire, "Ciromuzu artırmak için çeşitli yenilikçi yöntemler var. Taktiksel yöntemlerle, başka hipermarketleri satın alarak, kendi hipermarket sayımızı artırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Vicaire, CarrefourSa''nın 15 yılda Türkiye''de 36 ilde 2 milyar YTL yatırım yaptığını belirterek, 2008 yılında ise 100 milyon euro yatırım öngördüklerini kaydetti. 2008 hedefi ise, 30 süpermarket ile 4-7 arasında hipermarkete ulaşmak.

Durgunluktan etkilenmedik
Toplantıdan sonra basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Haluk Dinçer, durgunluk ve gıda fiyatlarında yaşanan artışla ilgili, "Yılın ilk 4 ayında Sabancı Holding''e bağlı perakende şirketlerinin sonuçları tamamen bütçelerimizin üzerindedir. Beklentilerimize aykırı gelen bir durum yok. Türkiye artık yüzde 7-8 büyümeyecek, yüzde 4-5 büyüyecektir. Bu, zaten bütçelerimize ve beklentilerimizin içine koyduğumuz bir şeydir. Biz durgunluktan şikayet eden bir firma değiliz. Çok şükür bomba gibiyiz" diye konuştu. Dinçer, AK Parti''nin kapatılma davasının iş dünyasına etkisinin sorulması üzerine ise, "Kapatma kararı verilmesinin iş dünyasını etkilememesi mümkün değil" yorumu yaptı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.