Haberler

Göz göre göre çevre kirliliği

Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Aykut Küçükkaya
Zonguldak’ın Devrek ilçesinde belediye, iki yakasında köylülerin yaşadığı, etrafında ormanlık alanların bulunduğu çayın kenarını çöp döküm alanı olarak kullanıyor. Kirliliğin farkında olan yetkililer sıkıntının temmuzda biteceğini açıklıyor.

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde belediye çöpleri yemyeşil doğanın tam ortasına boşaltıyor. Devrek Çayı’nın kenarına bırakılan çöpler açık alanda yakılıyor; göz göre göre çevre kirliliği yaşanıyor. AKP’li belediye internet sitesinde Devreklileri, “Sineksiz bir yaz geçirmek için haşeratla mücadele kampanyası kapsamında açıkta hiçbir gıda artığı ve çöp bırakılmaması” konusunda uyarıyor. Belediye yetkilileriyse sorularımızı “Temmuz ayında sıkıntı bitecek” şeklinde yanıtlıyor.

Doğasıyla dikkat çeken Zonguldak’ın Devrek ilçesine girişte insanı şaşkınlığa uğratan bir manzara karşılıyor. Devrek Çayı’nın geçtiği, etrafında ormanlık alanların bulunduğu ve çayın iki yakasında köylülerin yaşadığı yerin tam ortası belediye tarafından çöp döküm alanı yapılmış. Belediye araçları çöpleri boşaltırken hayvanların çöplüğün içinde gezdikleri görülüyor. Çöpler yakılırken çayın, ağaçların ve köylerin üzerinde “duman bulutu” oluşuyor. Çöplüğe yaklaşırken keskin bir koku insanı rahatsız ediyor. Köylülerin “Biraz yükseğe çıkın da manzarayı görün” sözü üzerine Komşular Köyü’ne doğru yöneliyoruz. Gördüğümüz manzara köylülerin sitemlerini haklı çıkarıyor. Öğle sıcağında çayın kenarına bırakılan çöpler için için yanıyor. Eskiden çaydan balık tutan köylüler şimdilerde çöplüğün yarattığı kirlilikten çayın kenarına bile yaklaşmıyor.

Devrek Belediyesi Çevre Müdürlüğ’nün kısa bir süre önce yaptığı açıklamaysa belediyenin internet sitesinin açılış sayfasında hâlâ yer alıyor. “Devrek Belediyesi’nden sineksiz bir yaz geçirmek için haşeratla mücadele kampanyası” başlığı altında yer alan açıklamada şu ifadeler dikkat çekiyor:

- Yaz ayları boyunca cadde ve sokaklara hangi amaçla olursa olsun atık su bırakılmaması...
- Açıkta hiçbir gıda artığı ve çöp bırakılmaması...
- Şehir içinde bulunan meyve ağaçlarında ağaç dibine dökülen meyve atıklarının her gün toplanarak kapalı şekilde çöpe atılması...
- Temizlik işçilerinin ulaşamadığı yerlerde (bahçelerde) araç lastiği, ağzı açık kaplar ve su tutabilen eşyaların temizlik işçilerine teslim edilmesi.

Belediye üzgün!
Gördüğümüz çirkin manzara ve internet sitesindeki bu çelişki üzerine Devrek Belediyesi’ni arıyoruz. Konuyla ilgili olarak belediyede çevre mühendisi olarak görev yapan Ayhan Kazkondu sorularımızı yanıtlıyor. “Olayın biz de farkındayız. Kimse istemez böyle bir yere çöp dökmeyi” diyen yetkili, sıkıntının temmuz ayında sona ereceğini söylüyor. Katı atık ve tıbbi atık depolama tesis inşaatının bittiğini; önümüzdeki birkaç ay içinde işletme için ihaleye açılacağı bilgisini veren Kazkondu, çevredeki tüm illerin çöplerinin buraya getirileceğini ifade etti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.