Haberler

Ankara’nın tarihi dokusu için Gül''e açık mektup

Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Radikal
AKM alanında yapılan çalışmaların Ankara’nın tarihsel kimliğini yok edeceğini savunan meslek odaları, konunun görüşüleceği 20. Milli Komite Toplantısı''nda görüş ve önerilerini sunabilmek için Cumhurbaşkanı Gül’e açık mektup yayınladı.

AKM alanında yapılan çalışmaların Ankara’nın tarihsel kimliğini yok edeceğini savunan meslek odaları, konunun görüşüleceği 20. Milli Komite Toplantısında görüş ve önerilerini sunabilmek için Cumhurbaşkanı Gül’den davet bekliyor. TMMOB’a bağlı meslek odaları, bu dileklerini Cumhurbaşkanı Abdullah’a Gül’e iletebilmek için açık mektup yayınladı.

AKM alanının kamusal niteliğinin korunmasının mücadelesini verdiklerini ifade eden meslek odaları, son günlerde Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde geliştirilen projelerin AKM alanının kamusal niteliğini ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu, başta Tren Garı önünde katlı kavşak projesi olmak üzere, Gençlik Parkı’nın ortadan kaldırılması, işlevsizleştirilmesine projelerin ne anlama geldiğini anlatmak istediklerini kaydettiler. Gençlik Parkı alanın Ankara halkının buluşma, sosyalleşme, anılarını, çocukluklarını paylaşma alanı olmasına karşın, tüm bu kimliğinden kopartılarak, parçalanmasının Ankara halkının belleğinde yaratacağı tahribatı dile getirmek istediklerini belirten meslek odaları, AKM alanında yürütülen projelerin, Ankara’nın tarihsel kimliğini yok edeceğini savundular. Meslek Odaları Cumhurbaşkanı Gül’e gönderdikleri açık mektupta şu ifadelere yer verdiler:

“AKM 4. Bölgede yürütülen Ankara Adliyesi’ne ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu ve Koro Çalışma Binalarına yapılmak istenen ek bina projelerinin (opera ve adliye binası eki) hukuka aykırı olduğunu, Milli Komite’nin dayanağı olan yasaya rağmen bu alanda planlama çalışması yapıldığı, AKM alanının küçültülerek, parça parça yok edilmeye çalışıldığını huzurlarınızda aktarmak istiyoruz. Mekânları özgürleştirmenin, bir toplumun varmak istediği nihai hedef olan demokratik yönetim ve özgürlükler idealinin bir yansıması olacağından hareketle AKM alanında üretilecek projelerin bir de bize, halka sorulmasını istiyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ‘ben yaptım oldu’ politikalarının sonuçlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz."
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.