Haberler

Sur Kapıları yenileniyor

Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Bursa Hakimiyet
Osmangazi Belediyesi''nin Kültür Bakanlığı desteğiyle yürüttüğü Bursa surlarını düzenleme ve restore etme çalışmaları kapsamında, Yerkapı''daki iç ve dış surlardaki iki cümle kapısı yeniden inşa ediliyor. Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Bayram Vardar, birisi Kavaklı Caddesi''nde, diğeri Yokuş Caddesi Üftade Camii altında olmak üzere, iki yeni kapının inşasının başladığını söyledi. Vardar, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''nda onaylanan kapı projelerinin, Kavaklı Caddesi''nden çöp kamyonlarının geçmesinin mümkün olabileceği şekilde 4.5 metre yükseklikte ve 6 metre genişlikte inşa edileceğini bildirdi.

Vardar, "Yokuş caddesinde Yerkapı ile Üftade Camii arasındaki surların restorasyonu için 5 binanın kamulaştırma çalışmaları sürüyor. Bunlardan bir tanesinin kamulaştırması bitti. Kavaklı Caddesi''nde iç surlardaki kapıyı yapmak için gerekli olan küçük dükkan da yıkıldı. Bu bölgede kuruldan geçen projeye uygun olarak iç surlarda Yerkapı''nın biraz yüksek olarak yeniden inşasına başladık.

Bu arada 4 binanın daha yıkılması ile Üftade Camii''nin yanındaki eski surlar da gün yüzüne çıkacak. Ayrıca araç trafiği Tahtakale''den Kavaklı caddesine çıkışta yeniden düzenlenecek. Yokuş caddesi üzerinde dış sur tabir edilen bölgede Üftade Camii''nin alt merdivenleri önünde bir kapı yapılacak. Bölge yeni yapılacak tarihi kapılarla farklı bir siluet kazanacak" dedi.

Bursa surları projesi kapsamında Mersan İnşaat''ın yürüttüğü faaliyette, devasa küfeki kaya parçaları vinçlerle yerlerine asılacak. Orijinal parçaların zarar görmemesi için numaralandırmaları yapılarak etrafları horasan harcı ile derzlenecek. Ayrıca kamulaştırılan evlerin arkasındaki orijinal surlar da kumlama sistemi ile yıkanarak kirden arındırılacak, orijinal olan taşlar korunarak, derzlerle ve özel yöntemlerle dikiş yapılarak eski surlar taze görünüme kavuşturulacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.