Haberler

Tarihi Erdebil Köşkü açıldı

Tarih: 27 Mayıs 2008 Kaynak: Diyarbakır Kent Haber
Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı''nca 700 bin YTL''ye onarılan tarihi Erdebil Köşkü törenle açıldı.

Dicle Nehri üzerindeki tarihi On Gözlü Köprü''nün yamacına kurulu olan ve 800 yıllık tarihi olduğu belirtilen Erdebil Köşkü''nün onarımı tamamlanarak, hizmete açıldı.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, açılışta yaptığı konuşmada, Diyarbakır''ı farklı kılanın, mimarisi, hoşgörü ve toleransı ile bunun yarattığı hava olduğunu söyledi.

Diyarbakır evlerinin ihtişama, gösterişe kaçmayan, batı tarzı mimari örneklerinden farklı sade bir güzelliği olduğunu ifade eden Eker, şöyle devam etti:

''''Sokaklarda yürürken yüksek duvarla sokaktan ayrılan evlerde zengin mi fakir mi oturur bilinemez. Tabii, elektrik olmadan da konfor vardı. Bu şehir tesis edilirken bunlar da hesaplandı. İnsanın en çok rahat edeceği mimari üslupla binalar armağan edilmiştir. Kuzeye bakan yazlık odalar ve güneye bakan kışlık odalar bunun örneğidir. Derin bir kültüre sahip bu kadim şehir, küller altında kalmış mücevher gibidir. Bu külleri hep beraber kaldırmamız lazım. İşte Erdebil Köşkü böyle bir çabanın sonucu olarak ortaya çıkmıştır.''''

Eker, kentteki köşk ve diğer tarihi yapıların onarımı için çalışmaların sürdüğünü belirterek, bu yılki restorasyon programına 13 cami ve 2 kilisenin alındığını sözlerine ekledi.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu da, şehrin kültürüne sahip çıkan projelerin hayata geçirilmeye devam edildiğini söyledi.

Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı, Babil''in, Ninova''nın, Efes''in yaşıtı olan bir kentin sokaklarında hala çocukların oynadığını anlatarak, bunun büyük bir kültürel miras olduğunu söyledi.

Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı Erhan Akalınlar ise köşkün 700 bin YTL''ye onarıldığını, vakıf olarak köşkün işletmesini 10 yıllığına aldıklarını bildirdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.