Haberler

Arçelik’ten ’8 milyar dolarlık GE ev aletlerini alırım’ sürprizi

Tarih: 29 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Daha önce bünyesine Almanya’nın efsane elektronik eşya markası Grundig’i katan, Doğu Avrupa’daki bazı markaları satın alan Koç Grubu’na bağlı Arçelik, şimdi de dünyanın en büyük şirketlerinden General Electric’in 7.2 milyar dolar cirolu elektrikli ev aletleri bölümüne talip oldu.

General Electric CEO’su Jeff Immelt, şirketin 4-8 milyar dolar arasında değer biçilen ev aletleri birimini satın almak isteyen şirketler arasında Arçelik’in de olduğunu açıkladı.

Talipleri CEO açıkladı
Jeff Immelt, piyasa değeri açısından ABD’nin ikinci en büyük şirketi olan GE’nin 2007’de 7.2 milyar dolar gelir elde eden ev aletleri biriminin muhtemel talipleri arasında Çin’den Haier, Güney Kore’den LG ve Meksika’dan Mabe’nin de muhtemel adaylar olduğunu söyledi.

Jeff Immelt, Güney Kore’ye yaptığı ziyaret sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Oyuncular biraz belli oldu. Çin’den Haier, Kore’den LG, Meksika’dan Controladora Mabe ve Türkiye’den Arçelik" dedi.

Alan dünya ligine girer
Immelt, satış sürecinin uzun bir süreç olduğunu ve geçen yıl 7.2 milyar dolar gelir elde eden General Electric grubunun elektrik ev aletleri kısmını satın alan firmanın, dayanıklı tüketim malları alanında, dünyanın en büyükleri arasına gireceğini vurguladı. GE’nin Amerika’daki pazar payı yüzde 27’ye ulaşıyor.

Arçelik’in iki rakibi
GE Küçük ev aletleri bölümü için Arçelik’in yarışacağı iki dev rakip var. 2007 yılında küçük ev aletleri bölümünde 11.3 milyar dolarlık satış yapan LG en fazla satışı Kuzey Amerika’da gerçekleştiriyor. Kuzey Amerika satışları LG’nin toplam satışlarından yüzde 29 oranında pay alıyor. Çin’in wen büyük küçük ev aletleri üreticisi olan Haier, Amerika’da da Wal Mart ve Home Depot mağazaları aracılığıyla satış yapıyor. Haier daha önce de Amerikalı Maytag’ı 1.28 milyar dolara satın almıştı. Haier Electronics 2008 yılında 10.6 milyar dolar satış hedefliyor.

Immelt: En büyük aday LG görünüyor
GE’nin küçük ev aletleri satışına çok yoğun talep geldiğini söyleyen Jeff Immelt, en büyük adayın LG olduğuna dikkat çekti. Immelt, "LG Amerika’da Whirlpool ile ciddi yarış halinde. Eğer bu alımı yaparsa direk birinci üretici konumuna geçecek. Bizim için bölümün yeni sahibinin uluslararası arenada oyuncu olması ve ayak izleri bırakması büyük önem taşıyor" dedi.

Türkiye ev aletleri pazarı 1 milyar dolar
Tost makinesi, su ısıtıcısı, mini fırın, meyve sıkacağı, blender, ekmek kızartma makinesi gibi sınırlı sayıdaki ürünlerden oluşan küçük ev aletleri pazarı, üretici firmaların peş peşe geliştirdiği bol fonksiyonlu yeni cihazlarla geniş bir yelpazeye kavuştu. Pilav tenceresinden ekmek yapma makinelerine, köpüklü Türk kahvesi makinesinden ve akıllı düdüklülere kadar bir çok yeni ürünün piyasaya sürülmesiyle Türkiye’deki pazar yüzde 30 büyüyerek, 13 milyon adet satışla, 1 milyar dolarlık hacme ulaştı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.