Haberler

Alaçatı''da konut fiyatları tavan yaptı

Tarih: 30 Mayıs 2008 Kaynak: CNN Türk
Sörf turizmi ve taş mimarisiyle son yılların gözde turizm beldesi haline gelen Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı''da, butik otellerde gecelik konaklama bedeli 350, sezonluk yazlık konut kirası 10 bin, satılık lüks yazlıkların fiyatı 1.5 milyon YTL''ye ulaştı.

Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, "iyi hizmet verdiklerini ve hizmetin karşılığını aldıklarını" söyledi.

Tatilcilere iyi fiziki mekanlar sunmak istediklerini belirten Dalgıç, "zenginlik" kavramının herkese göre değiştiğini, yine de Alaçatı''daki butik taş otellerde konaklamanın fiyatının beş yıldızlı otellerden daha pahalı olduğunu bildirdi.

Butik otellerdeki doluluk oranının nisan ayından itibaren yükseldiğini ifade eden Dalgıç, hafta sonları otellerin dolduğunu, oda ve kahvaltıdan oluşan kişi başı konaklama fiyatının 150 YTL''den başlayıp "ucu açık" şekilde yükseldiğini belirtti.

Sezonun en hareketli olduğu dönemde gecelik konaklama fiyatının 350 YTL''ye ulaştığını bildiren Dalgıç, "Talep de geliyor. Alaçatı''yı merak edip bir defa konaklayan daha sonra 3-5 defa geliyor. Misafirlerimiz turla değil, münferit olarak e-posta aracılığıyla rezervasyon yaptırıp geliyorlar" dedi.

Emlak fiyatları da yüksek
Alaçatı''ya ilginin artmasıyla beldedeki emlak fiyatlarının da yükseldiğini bildiren Muhittin Dalgıç, "Belediye başkanı olarak benim burada vatandaşlara söylediğim elindeki mülkiyeti tutmasıdır. Planlamayı da belirleyen, açılımı da sağlayan belediyedir" diye konuştu.

Muhittin Dalgıç, Alaçatı''nın içindeki evlerin fiyatının 150-200 bin YTL''den başladığını ve 1 milyon YTL''ye ulaştığını, Alaçatı Port''ta 2009''da tamamlanacak iki evi 1.5 milyon YTL''ye sattıklarını bildirdi.

Sezonluk yazlık kiralarının da 5-10 bin YTL civarında olduğunu kaydeden Dalgıç, "Alaçatı kapasitesinin daha yüzde 10''unda. İleride daha da gelişeceğine, yaşam standartlarının fiziki anlamda yükseldiği bir belde olacağına eminim" diye konuştu.

"İnsanların yapısı etkili"
Hedefledikleri turizm kitlesinin yüzde 40''ının yabancı olduğunu ifade eden Alaçatı Belediye Başkanı Dalgıç, geçen yıl yabancı turist oranının yüzde 30 civarında olduğunu söyledi.

Alaçatı''yı cazip kılan unsurun insan yapısı olduğunu belirten Dalgıç, "Burada sabah kalkınca ''Günaydın'' diyeceğiniz insanlarla karşılaşırsınız. Kentlerde unuttuğumuz güvenlik burada var. Tüm bunlar fiyatlarda etkili" dedi.

Sörf turizmi ve mimari yapısının da çekici unsurlar olduğunu kaydeden Muhittin Dalgıç, beldeyi planlarken 50 yıllık süreci göz önünde bulundurduklarını, mimari ve coğrafi özellikleri bozmadıklarını ifade etti.

Dalgıç, 2009 yılında da özellikle Norveç, Danimarka, İsveç''ten turistlerin yoğun olarak beldeye geleceğini, "çok iyi para harcayan" İngiliz gruplarla da temaslarının bulunduğunu ifade etti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.