Haberler

Yakutiye''nin kentsel dönüşüme gücü yetmez

Tarih: 30 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Erzurum Yakutiye Belediye Başkanı Fahrettin Atınç, Kentsel Dönüşüm Projesi gerçekleştirilmesinin çok da kolay olmadığını belirterek, Hasanibasri Mahallesi''nden başlayan proje kapsamında modern konutların yanı sıra 25 metre genişliğinde ve 1000 metre uzunluğunda yol açma çalışmasına başladıklarını söyledi.

Yakutiye Belediyesi Meclisi, Aralık 2007 tarihli oturumunda Habipefendi ve Mehdiefendi mahalleleri sınırları içerisinde bulunan 22 bin metrekarelik arsayı Kentsel Dönüşüm Projesi uygulaması yapılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi''ne bedelsiz verme kararı aldı. Habipefendi ve Mehdiefendi mahalleleri sınırlarında bulunan 22 bin 400 metrekare büyüklüğündeki arsa Büyükşehir Belediyesi tarafından Kentsel Dönüşüm Projesi ve ıslah çalışması amacıyla değerlendirecek. Belediye Başkanı Fahrettin Atınç, taleple ilgili olarak şehir merkezinin düzenlenmesi ve dönüşüm projesi için bu çapta bir projeye Yakutiye Belediyesi''nin gücü yetmeyeceğini söyledi.

Yakutiye Belediye Başkanlığı ile TOKİ arasında imzalanan protokol ile Hasanibasri Mahallesi ve Rabiahatun Türbesi çevresinde 31 bin 512 metrekare arsa üzerinde tüm sosyal dokusunun da yapılacağı modern siteler yapılacak. TOKİ tarafından sosyal konut kapsamında 4 tip şeklinde yapılacak sitelerin temeli bu yıl içerisinde atılacak. Projeye ilk adım Yakutiye Belediye Başkanlığı ve TOKİ tarafından imzalanan protokolle atılmış oldu. 1. Etap Kentsel Dönüşüm alanının bulunduğu Hasanibasri Mahallesi''nde 16 bin 566 metrekare, 2. Etap Kentsel Dönüşüm alanının bulunduğu Rabiahatun Türbesi çevresinde ise 14 bin 946 metrekare alana 4 tip sosyal konut yapılacak. Bu alanın hazırlanması için toplam 14 bin 806 metrekare enkaz bulunuyor.

Başkan Fahrettin Atınç, şehrin ilk Kentsel Dönüşüm Projesini gerçekleştirdiklerini belirterek, "Her iki bölgede toplam 31 bin 512 metrekare konut alanı bulunuyor. A tip, B tip, F tip ve C tip olmak üzere 504 adet ve 4 tip sosyal konut yapacağız." dedi. Atınç, kentsel dönüşüm projelerinin büyük bütçelerle gerçekleştirileceğini anımsatarak TOKİ ile işbirliğinin nedeninin projenin altından kalkmak için yapıldığını söyledi. Atınç, modern bir semt inşa edilirken böylesi bir projenin geniş bir yol ve caddeyle taçlandırılmasının gerektiğini vurgulayarak, bu amaçla 1000 metre uzunluğunda yolun son aşamaya geldiğini söyledi.

Çalışmaları son aşamasına gelen yeni yol, Yakutiye Bulvarı ile Karskapı''yı birleştiriyor. Yakutiye Bulvarı''ndan başlayarak Kırmacı, Palandöken mahallelerinden geçerek Karskapı Caddesi''ne ulaşacak 1000 metre uzunluğunda 25 metre genişliğinde yeni yolun Cumhuriyet caddesine alternatif özellikte olduğu ifade ediliyor. Ayrıca yeni açılacak yolun çözümsüzlüğe giden şehir trafiğini de çözüme kavuşturması bekleniyor.

Belediye Başkanı Fahrettin Atınç, çalışmalarla ilgili bilgi verirken 1. Etap yol çalışmasının tamamlandığını, ikinci etabın da 2008 yılında bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi. Atınç, "Kırmacı mahallesini Palandöken caddesine bağlayan ve uzunluğu 400 metreyi bulan 1 etap yol çalışması için 50 adet gayrimenkulün kamulaştırması yapıldı. Çalışmalar için 1 milyon 264 bin YTL harcandı. 2. Etap yol çalışması ise Palandöken caddesinden başlayarak Karskapıya ulaşacak. Bu çalışma için planlanan harcama tutarı 3 milyon 806 bin YTL. İkinci etap çalışması için 95 adet gayrimenkul kamulaştırılacak. Yol uzunluğu 680, genişliği ise 25 metre. Çalışmalar tamamlanınca uzunluğu 1000 metreyi bulan ikinci güzergah ortaya çıkacak, Erzurum ikinci bir ana güzergaha kavuşmuş olacak. Kamulaştırma Müdürlüğümüz, yol güzergahındaki gayrimenkullerin kamulaştırma işlemlerini sürdürürken, kamulaştırması yapılan gayrimenkuller ise Fen İşleri Müdürlüğümüz tarafından yıkılarak çalışmaya hazırlanıyor." dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.