Haberler

Eminönü''nün geleceği tartışılacak

Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
Eminönü Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Eminönü Sempozyumu''nun üçüncüsü, bu yıl Eminönü ve Fatih ilçelerinin birleşmesinden dolayı "Tarihi Yarımada Sempozyumu" olarak düzenlenecek.

13-15 Haziran tarihleri arasında İstanbul Ticaret Odası''nda gerçekleştirilecek Tarihi Yarımada Sempozyumun basın tanıtım toplantısı Sepetçiler Kasrı''nda yapıldı.Tarihi Yarımada Sempozyumu, Haliç Belediyeler Birliği ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kalkınma Ajansı''yla birlikte gerçekleştirilecek. Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, 2006 yılından bu yana gerçekleştirilen Eminönü Sempozyumları''nın içerik ve kapsamını 2010 perspektifiyle genişlettiklerini ifade etti. Er, "Sempozyum bu yıl İstanbul''un kalbini oluşturan Tarihi Yarımada''ya doğru genişledi. İstanbul''un en seçkin zenginliklerini barındıran Tarihi Yarımada''yı uluslararası düzeydeki bilim ve kültür adamlarının, akademik ve entelektüel bakış açılarıyla yorumlayarak bugünkü nesillere biraz daha fazla anlatmak istiyoruz." dedi.

Üç gün serecek sempozyumda bilimsel oturumlar dışında sergiler ve konser programı yer alıyor. Fotoğraf sanatçısı Tacettin Ulaş''ın 360 derecelik açıyla çektiği Tarihi Yarımada Planları, ilk kez bu sempozyumda meraklıları ile buluşacak. Sempozyumun açılış gecesinde gerçekleştirilecek olan İnsanlık Sevgisi (Love of Mankind) başlıklı müzikal gösteri de programın önemli etkinlikleri arasında yer alıyor. Konsept Danışmanlığı''nı Prof. Dr. İlber Ortaylı''nın gerçekleştirdiği sempozyumun Bilim Kurulu''nda ise Prof. Dr. Halil İnalcık, Prof. Dr. Michel Bozdemir, Prof. Dr. Jean - Louis Bacqué-Grammont, Prof. Dr. Suphi Saatçi, Dr. Aras Neftçi ve Dr. Coşkun Yılmaz yer alıyor.

Yurtiçinden ve yurtdışından çok sayıda bilim adamı ve uzmanın katılacağı sempozyumda ayrıca Avrupa Birliği projelerinden biri olarak Eminönü''nde yürütülen Archimeds Projesi de konuşulacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.