Haberler

Gürsu''nun çehresi değişiyor

Tarih: 6 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: A. Hulusi Gürbüzol
"Köyden kente dönüşüm" sloganıyla çalışmalarını yürüten Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, 17 bin 400 konuttan oluşan sosyal bir kompleksi hayata geçiriyor. 4 bin konutunu TOKİ''nin yapacağı proje Gürsuluların şehir hayatına yön verecek.

Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, belediyeciliğe farklı bir boyut kazandıran "Köyden kente dönüşüm" projesiyle ilgili değerlendirmede bulundu. Göreve geldiği günden itibaren tek hedefinin kente dönüşen bir Gürsu olduğunu ifade eden Başkan Özcü, bu hedefin büyük bir kısmına ulaştığını ve hedefi tamamlayacak projelerin de hayata geçtiğini söyledi.
Çalışmalarına başlanan bir diğer proje ise 17 bin 400 konuttan oluşan bir kompleks. Her ne kadar proje toplu konut projesi olarak nitelendirilse de Başkan''a ve Gürsululara göre bu bir şehir projesi. İçerisinde her türlü sosyal ve idari binaların bulunacağı projenin 4 bin konutunu TOKİ, kalanını ise belediyenin açacağı ihale ile belirlenecek firma alacak.

Kentin tamamı doğalgaz kullanıyor
''Köyden kente dönüşüm'' sloganıyla yola çıkan Başkan Özcü, kentin alt yapı sorunlarını büyük oranda çözdüklerini, şehir suyu şebekesini yenileyerek musluk suyunu kullanılabilir hale getirdiklerini, ilçenin yüzde 99''unun doğalgaza kavuşturulduğunu, yolların yapıldığını ve kent merkezinin yeniden yapılandırıldığını kaydetti. Tarihi dokusunun, Osmanlıyla birlikte Rumlara da ev sahipliği yapmış olması, bölgenin mimari yapısına etki ederken, bu konuda da çalışma yapan belediye, "Gürsu Evleri" yapı tarzını tescil ettirerek bir ilke daha imza attı. Sosyal ve kültürel faaliyetlere de büyük önem veren Gürsu Belediyesi, bu yıl yamaç paraşütü şenliğinin 5.''si gerçekleştirecek. Çeşitli organizasyonlarla renklenen şenlikte birçok ünlü isimde yer alacak. Yamaç paraşütü dışında binicilik klübünü de hayata geçiren Başkan Özcü, klüplerin başkanlığı ve yönetiminde Gürsu''lu gençlere öncelik tanımış.

Yeni hedef: Kalite belgesi
ISO kalite belgesi almak için gerekli çalışmaları başlattıklarını ve sonuca ulaşmalarına az kaldığını belirten Başkan Orhan Özcü, belediyeyi ve tüm çalışmalarını buna göre yapılandırdıklarını söyledi.Türkiye''nin en verimli tarım arazisine sahip olan Gürsu''nun önemli tarım ürünlerini yetiştirmek için çok uygun olduğunu da dile getiren Özcü, bölgede yetiştirilen armuttan yıllık 250 milyon dolar, içinde çok eski ve köklü firmaları barındıran organize sanayi bölgesinden de yıllık 256 milyon dolar gelir elde ettiklerini beyan etti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.