Haberler

Santral çevresel felaketlere yol açacak

Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Evrensel
İskenderun’da bulunan çok sayıda dernek, siyasi parti, sendika, çevre örgütü ve mahalle muhtarı, bir araya gelerek “Körfezimizi Koruyalım Platformu”nu oluşturdu. Platform bileşenleri önceki gün Boyacılar Parkı’nda bir araya gelerek İskenderun Organize Sanayi Bölgesi içinde kurulmak istenen termik santral girişiminin durdurulmasını ve projeden derhal vazgeçilmesini istediler. Ellerinde “Termik santrale hayır”, “Denizimiz ölecek toprağımız bol olsun” yazılı dövizler taşıyan platform üyeleri, eylem boyunca “Ne termik ne nükleer rüzgar; su, güneş bize yeter”, “Kanser olmak istemiyoruz” gibi sloganlar attılar. Platform adına konuşan 28. Bölge Hatay Eczacı Odası İskenderun Temsilciliği’nden Eczacı Barış Sönmez, Türkiye’nin herhangi bir yerinde kömürlü termik santral kurulmasını istemediklerini belirtti. “Bugünümüzü ve geleceğimizi etkileyecek olan termik santrali temiz bir çevrede yaşama hakkımıza saldırı olarak niteliyoruz” diyen Sönmez, gelişmiş ülkelerin artık bu santrallere yatırım yapmadıklarını söyledi. Sönmez, başvurusu yapılan termik santralin, İskenderun Körfezi ve bölgenin tamamı için büyük çevresel felaketlere yol açacağını anlattı.

Denize siyah çelenk
Basın açıklamasının ardından, slogan ve dövizler eşliğinde körfeze doğru yürüyüşe geçildi. Sarıseki’den eyleme katılan kadınlar, yürüyüş boyunca çevredeki insanlara “Geleceğinize sahip çıkın, kendinizin ve çocuklarınızın kanser olmasını istemiyorsanız eyleme destek verin” şeklinde seslendi. Doğu Akdeniz Çevrecileri Başkanı Oktay Demirkan, kirli teknoloji kullanımıyla körfezin kirletildiğini, bunun için sembolik olarak denize siyah çelenk bıraktıklarını söyledi. Sarıseki Zafer Mahallesi Muhtarı Özcan Kayar da burada yaptığı konuşmada, Körfez belediye başkanlarını, termik santral kurma girişimine karşı tavır almaya çağırdı.

8 yıldır kanserle mücadele ediyor
Sarıseki’de yaşayan ve 8 yıldır meme kanseri ile mücadele eden Ülfinaz Kıllı, “Kemoterapi tedavisinin ne olduğunu iyi biliyorum. Ve şimdi bizlerden birileri bu termik santral yüzünden kanser olacak. Bu hastalığın sorumlusu kim, ben miyim, kanser olacak diğer arkadaşlarımız mı? Benim askerde bir oğlum var. Onu evlendirip torunlarımı sevmek istiyorum. Bizim istediğimiz temiz bir hava, çocuklarımıza temiz bir gelecek bırakmak” dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.