Haberler

Osmangazi''den Gündoğdu''ya meydan ve hizmet binası

Tarih: 10 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Osmangazi Belediyesi, Gündoğdu Mahallesi''nin hem meydanın yeniden düzenledi hem de tarımsal amaçlı depolama tesisi olarak kullanılan hizmet binasını halkın hizmetine sundu. Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa''nın ayrıcalıklı bir kent olduğunu, böyle bir şehre hizmet etmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Hizmet binası ve meydan, Bursa Milletvekili Altan Karapaşaoğlu, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Tahsin Kara ve vatandaşların katıldığı törenle açıldı. Gündoğdu Camii''sinin çevresinde yer alan 6 dükkan, eski bir fırın, muhtarlık binası ve tarımsal amaçlı depolama tesisi yıkılarak bin 657 metrekare alan elde edildi. Alanın düzenlenmesiyle Gündoğdu Mahallesi, soluk aldıran bir meydana kavuştu. 172 metrekaresi yeşil alan olarak düzenlenen meydanda, oturma grupları ve tarihi mimariyle yapılan çeşme yer alıyor. Meydan düzenlemesi yaklaşık 185 bin 500 YTL''ye mal oldu. Meydan düzenlemesi sebebiyle yıkılan muhtarlık binası ve dükkanlar, cami altındaki boş dükkanlara yerleştirilirken, tarımsal amaçlı depolama tesisi ise su deposu yakınındaki alanda inşa edilen hizmet binasına taşındı. Toplam alanı 200 metrekare olan tek katlı yapıyla Gündoğu''ya konumu, otoparkı ve modern yapısıyla kullanım amacına uygun bir tesis kazandırılmış oldu. Hizmet binası yaklaşık 600 bin YTL''ye mal oldu.

Halk oyunları ekiplerinin gösterisinin ardından konuşma yapan Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa''nın ayrıcalıklı bir kent olduğunu, böyle bir şehre hizmet etmekten mutluluk duyduğunu söyledi. İlçenin her mahalle ve sokağında çalışmaların olduğunu ifade eden Recep Altepe, "Şehrin yaşanılabilir olması için atılan adımlar, dünyanın dikkatini çekmektedir. Bursamızın, çevre illerin dikkatini çekmesi için bu çalışmalara imza atmaktan onur duyuyoruz. Bursa bu zamana kadar yeterince öne çıkarılmadı. Hisar kapıları, Osmanlı''nın ilk başkentini gün yüzüne çıkartıyor. İnsanların insan yerine konulmadığı bir dönemde, atalarımız göçmen kuşlar için yavular yapmış. Ne kadar övünsek azdır" dedi.

Ulu Cami ve civarının ortaya çıkarılmasıyla ilgili çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Altepe, toplu konut üretimiyle kaçak inşaatın önüne geçilmeye başlandığını vurguladı. Çalışmaları hakkında da bilgi veren Altepe, Osmangazi ve Bursa''da yapılan uygulamaların diğer iller tarafından istendiğini, kendilerinin de seve seve yardım ettiklerini ifade etti.Milletvekili Karapaşaoğlu ise yerel yönetimlere daha fazla pay ayrılmasıyla ilgili kanunun hazırlandığını, yerel yönetimlerin bundan sonra yüzde 20 daha fazla kaynak alabileceğini anlattı. İl sınırlarının 50 kilometre genişletilmesiyle bazı köylerin mahalle olduğunu da kaydeden Karapaşaoğlu, mahalle ve köylere daha iyi hizmet götürülebilmesi için bu kaynağı sağladıklarını sözlerine ekledi.Yapılan konuşmaların ardından meydan ve hizmet binası hizmete açıldı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.