Haberler

Tarihi Bizans manastırı için tartışma alevlendi

Tarih: 11 Haziran 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Çağdaş Çetindemir
Uzmanlar, Küçükyalı''daki 9. yüzyıldan kalma Satyros Manastırı çevresinde tarihi kalıntılar bulunduğunu iddia ederken, arazi sahibi "Bulamazsanız 4 katlı bina yapacağım" diyor.

Şehirden uzak bir hayat isteyen Bizans İmparatoru Mihail I Rangabes''in oğlu Ignatios''un 9. yüzyılın sonunda İstanbul Küçükyalı''da yaptırdığı Satyros Manastırı kazısı daha başlamadan tartışma yarattı. İşadamı Menderes Mollaibrahimoğlu, 7 ay önce manastırı çevreleyen iki araziyi satın aldı. Arazilerden birindeki asfaltı önceki gün dozerle söktüren Mollaibrahimoğlu, tarihi manastırı 7 yıl önce ortaya çıkartan Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi öğretim görevlisi Prof. Alessandra Ricci''yi kızdırdı. Asfalt kaldırma çalışmalarını yerinde izleyen Ricci, arazide 2002''de "jeoradar"la araştırma yaptığını belirterek, "Burası bir dünya mirası. Burada kalıntı var. Arkeoloji herkese aittir, buraya bina yapılamaz" dedi.

"Burası benim arazim"
Arazi sahibi Mollaibrahimoğlu, yasal bir yanlışın olmadığını ifade ederek, "Burayı İş Bankası''ndan satın aldım. Burası benim arazim. Yalnızca asfaltı kaldırttım. Etrafını çevireceğim. Daha sonra da yetkililer elle kazı çalışması yapacak. İncelemeler sonucunda tarihi eserler bulunursa, inşaat yapılmayacak. Şahsımıza takas yoluyla başka bir yer verilecek. Mevcut arazi bankada kalacak. Bir şey bulunmazsa dört katlı bina yapacağım" şeklinde konuştu.

Prof. Ricci: 2010''a yetiştirmek istiyoruz
Manastır için "Türkiye''nin ilk arkeoloji müzesi olacak" diyen Prof. Alessandra Ricci, "Aralık''ta kazı izni için bakanlığa başvurduk. Onay çıktığında Türk ve yabancılardan bir ekip kuracağız. Bu yaz mutlaka çalışmaya başlayıp burayı İstanbul 2010 Kültür Başkenti''ne yetiştirmek istiyoruz" dedi. Tarihi manastırın bulunduğu Çınar mahallesinde 32 yıl muhtarlık yapan Ekrem Möröy ise "Manastırın içinde Karadut Deresi''ne bağlanan uzun bir tünel var. Araziden ya da yoldan bu tünel çıkabilir" diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.