Haberler

KEY ödemeleri iki ay ertelendi

Tarih: 11 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemeleri ‘kurumlardan gelen evraklarda çok sayıda hata’ bulunduğu gerekçesiyle iki ay daha ertelendi.

Yılan hikâyesine dönen Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemeleri iki ay daha ertelendi. Tasfiye halindeki Emlak Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, düzenlediği basın toplantısında, KEY ödemeleriyle ilgili bazı kurumların kendilerine hatalı bildirimler yaptığını, bu hatalı bildirimleri kurumlara iade ettiklerini hatırlattı.

Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’e bu sıkıntıları ilettiklerini belirten Sayın, “Sayın Bakanımızdan iki ay daha süre istedik. O da daha fazla insanın bu haktan yararlanabilmesi için iki aylık süre uzatma yetkisini kullandı. Bu çerçevede temmuz ayı sonuna kadar daha kurumlardan evrak alacağız” dedi. Daha önce ödemelerin temmuz ayında yapılacağı duyurulmuştu.

Sayın, yaptığı açıklamada, 30 Mayıs itibariyle 8 milyon 384 bin hak sahibinin KEY alabilecek durumda olduğunu bildirmiş, sayının 1 milyon daha artabileceğini söylemişti.

KEY ödemeleri konusunda bir basın toplantısı düzenleyen Zeki Sayın, 1 Ocak 1987 yılında başlayan KEY uygulamasının, 1 Ocak 1996 tarihinde sona erdiğini hatırlattı.

Sayın uygulamanın 10 ve üzeri işçi çalıştıran işyerlerinde işçiler, SSK muadili özel sandık veya SSK’ya devredilen sandıklar mevzuatına göre yaşlılık veya malullük aylığı alanlar, Emekli Sandığı’ndan emekli, adi malullük ve vazife malullüğü aylığı almakta olan kişileri ilgilendirdiğini hatırlattı.

KEY parası 10 YTL
Zeki Sayın, Konut Edindirme Yardımı kapsamında hak sahiplerine en az 1 YTL, en fazla 1391 YTL ödeme yapılacağını da açıkladı. Kendisinin 10 YTL 47 kuruş alacağını belirten Sayın, “Yani KEY’imi alıp, tatile çıkacak parayı bulamadık” diye espri yaptı.

Ne tür hatalar yapıldı?
KEY ödemeleriyle ilgili gelen evraklarda çok fazla hatanın olduğunu anlatan Sayın, birçok hak sahibinin T.C. kimlik numarasının olmadığını, 331 bin 274 hak sahibinin kurum sicil numarasının ‘sıfır’ olarak girildiğini, 770 bin hak sahibinin aynı kurum sicil numarasının birden fazla kişiye verildiğini, 958 bin hak sahibinin aynı dönem birden fazla kurumca bildirildiğini, 128 bin hak sahibinin belgesinde de tutar hatası bulunduğunu bildirdi. Sayın, kurumlardan gelen birçok CD’nin de ellerine boş olarak ulaştığını kaydetti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.