Haberler

Gökçek’in istediği gölü ele geçirmek

Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Deniz Gürel
Başkan Gökçek’in "ODTÜ, Eymir Gölü’nü halka açsın" teklifini değerlendiren ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut ağır konuştu. Akbulut, "Eymir zaten halka açık. Amacı seçim öncesi ’Halka göl hediye ettim’ diyebilmek. Yıllardır Eymir’i ele geçirmeye çalışıyor. Bırakın benden sonraki dönemi, gelecek beş dönemde de burayı almaya gücü yetmez" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’in "Eymir Gölü halka açılsın" teklifine ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut’tan çok sert tepki geldi. Eymir Gölü’nün zaten halka açık olduğunu söyleyen ve Gökçek’in kamuoyunu yanılttığını belirten Akbulut, "Seçim öncesi ’Ben halka göl hediye ettim’ demek için böyle bir tavır içinde. Yıllardır amacı Eymir Gölü’nü ele geçirmek. Ama burayı almaya gücü yetmez. ODTÜ’den en zor alınacak şey arazidir" dedi.

ODTÜ’lü olmayan vatandaşların göle giriş kartı alarak göle girdiğini belirten Akbulut, "Gökçek’in göl yok oluyor" iddiasını da, "Türkiye’nin ilk ve en önemli ekologları bizde. Biz bu gölü koruyamazsak kim koruyacak" karşılığını verdi. Akbulut’un Gökçek’e yönelik ağır eleştirileri şöyle:

Zaten halka açık
"Eymir Gölü’nü almak yıllardır Sayın Gökçek’in rüyası. ODTÜ Gölü’ne geldiğinden beri göz dikmişti zaten. Bu yüzden kamuoyunu yanıltıyor. Gölün halka kapalı olduğu gerçek dışı. Vatandaş göle giriş kartı alabiliyor. Haftasonu gitsin baksın, gelenlerin yarısından fazlasının ODTÜ’lü olmadığını görecektir. Bizim giriş kartı uygulaması yapmamızın tek sebebi yoldan geçen herkesin buraya girmesini engellemek. Bu orman defalarca yakıldı. Bizim yılları aşan bir ağaçlandırma çalışmamız var ve bu gölün çevresinde milyonlarca ağaç oluşturduk. Orman yangınlarında da yılların emeklerini kaybettiğimiz oldu. Biz de kartlı giriş sistemiyle kontrolü sağlamaya çalışıyoruz. Bu gölün bizim için tarihi bir önemi var. Gökçek’in ’Göl yok oluyor’ sözü de gerçeği yansıtmıyor.

Hangi uzmanlığıyla konuşuyor
Türkiye’nin ilk Çevre Mühendisliği bölümünü biz kurduk. En önemli ekologlar ODTÜ’de. Melih Bey hangi uzmanlığıyla tecrübesiyle gölün yok olduğunu söylüyor. Biz gölü de çevresini de en iyi şekilde koruyoruz. Amacı seçim öncesinde ’Ben halka bir göl hediye ettim’ diyebilmek. Görev sürem sona eriyor, şunu söylemeliyim ki bırakın benden sonraki dönemi, bundan sonraki beş dönemde bile Gökçek’in gücü Eymir’i almaya yetmez. ODTÜ’den en zor alınacak şey arazidir. 45 milyon metrekare arazide bizden önce çalı yoktu. Biz bu araziyi yemyeşil yaptık, gecekondudan koruduk."

Gökçek’in "Eymir’i halka açın, biz de gölün kurtulması için gerekli tüm fedakarlığı yaparız" sözlerini de değerlendiren Akbulut, "Bunun adı nedir? ’Siz bana bir menfaat temin ederseniz biz de şunu yaparız’ demek bir kentin yöneticisine uyan bir yaklaşım mıdır?" yorumunu yaptı.

Arsenik iddiasına İzmir’le yanıt verdi
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovski’nin, ülkesinin milli günü dolayısıyla verdiği resepsiyonda gazetecilerin, Kızılırmak suyuna dair tartışmalar ve ODTÜ Rektörü Ural Akbulut’un açıklamalarına dair sorularını yanıtladı. Akbulut’un açıklamalarını hatırlatan Gökçek, şunları söyledi:

"Enteresandır; ODTÜ bugüne kadar bir açıklama yapmadı. Anlıyorum ki Sayın Ural’a ODTÜ’den ve civarından çok ciddi anlamda baskılar geldi. Çünkü ODTÜ’nün, Gazi Üniversitesi’nin, İTÜ’nün raporları bizim suyumuzun temiz olduğunu çok net şekilde ortaya koyuyordu. Bundan rahatsız olanlar, hiç olmazsa insanların kafasında bir istifham meydana gelsin diye ’Büyükşehir Belediyesi ODTÜ’den rapor istemedi, diye açıklama yapın’ dedi. Rektör de bu açıklamayı yaptı."

"Şimdi gazetecilere başka bir şey söyleyeceğim. Bu da medya mensuplarının olaya siyasi bakıp, bakmadığını ortaya çıkaracak" ifadesini kullanan Gökçek, şöyle konuştu:

"İzmir’de üç ayrı yerde tahlil yaptırdım, iki ayrı yerde arsenik oranları 39 ve 38 çıktı. Hem de musluktan çıkan suda. Bizim içme suyunda ise 1’in altında. CHP milletvekillerine, benim hakkımda gürültü patırdı koparan odalara sesleniyorum; buradan İzmir’e gidecekler, İzmir’in suyunu tahlil ettirecekler. Eğer İzmir’in suyunda arsenik oranları buysa, bakalım İzmir’e ne yapacaklar?"
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.