Haberler

Eskisi rezil bir amblemdi

Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Deniz Gürel
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Akbulut, Gökçek''in her platformda söylediği ''ODTÜ her hizmetimize karşı'' sözlerine ve Ankara''nın amblemine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek''in her platformda eleştirdiği ODTÜ''lü bilirkişilerle ilgili ilk kez Ankara Hürriyet''e konuştu. "ODTÜ her hizmetimize karşı çıkar" diyen Gökçek''e cevap veren Akbulut, "Çünkü ODTÜ bilim adamları dünyanın en saygın bilim adamlarıdır. Bilim dışında hatır gönül işi yapmazlar" dedi.

Aynı bilim adamlarının Karayalçın döneminde de bir çok karara karşı çıkarak, bir çok yapıya izin vermediğini belirten Akbulut şöyle konuştu:

"Siz hiç ''ODTÜ onaylı ayakkabı, ODTÜ onaylı yatak'' duydunuz mu? Duyamazsınız çünkü biz buna izin vermeyiz. Bizim arkadaşlarımız ticari ve bilim dışı bir iş yapmazlar.

Hatır gönül işi bizde olmaz
Gökçek''in bize yönelik bu eleştirileri de gerçekçi değil. ODTÜ''lü bilim adamları dünyanın en saygın bilim adamlarıdır. Bilim dışı hatır gönül için verilmeyecek bir konuda izin vermezler. Aynı bilim adamları Karayalçın zamanında da bir çok şeye izin vermedi. Bunun partiyle ilgisi yok. Kent için ne doğruysa ona izin verirler.

Hangi mimar ''Betondan uçak yapacağım, 20 metre boyunda heykel yapacağım'' der. Modern bir ülkenin başkentine yakışır mı? Tokyo''da 25 metre dans eden insan heykeli var mı? 25 metre dans eden adam heykeli bir ülkenin sembolü olan başkente yakışır mı?

Kentin iptal edilen Atakule''li camili amblemini de ağır bir dille eleştiren Akbulut sözlerine şöyle devam etti:

Alay konusuydu
"Eski amblemi Melih Gökçek kendi tavsiyeleri üzerine yapmıştı. Herhangi bir medeni ülkenin sanat camiasında alay edilmeden bakılmayacak bir amblemdi. Bir grafiker ya da endüstriyel tasarımcı için ancak alay konusu olabilecek bir amblemdi. Kişinin siyasi görüşünü yansıtan, eğitimsiz bir kişi ancak o tip bir amblemi yapardı. Bu kadar rezil amblem olur mu? Amblemin bir zarafeti, asaleti olması lazım. Bu amblemi ancak bir ilkokul çocuğu yapar.

Bence Karayalçın''ınki de iyi değildi. Ankara''yı yansıtmıyordu. Bunu yarışmayla, gerçek sanatçılarla yapacaksınız. Siz yönetici olduğunuz için kendi istediğinizi yapamazsınız. Bir yarışma açarsınız sanatçılara bırakırsınız. Yoksa Hitit Güneşi''ni al, camiyi al, sana amblem olsun. Böyle bir anlayış olmaz. Bizim amblemimize baktığınızda basit gibi görünür. Ancak o iki daire doğuyu ve batıyı temsil eder. Kesişme noktası Ortadoğu''yu simgeler. Amblem soyut bir çalışmayla olur, anlamını içinde gizler. Böylesi önemli konularda yöneticilerin kendi fikirleriyle hareket etme hakkı yoktur."

Gökçek: ODTÜ enteresandır
Gökçek en son faaliyet raporunda ODTÜ''lü bilirkişileri eleştirmiş, belediyenin tüm hizmetlerine karşı olduklarını iddia etmişti. Gökçek şöyle konuşmuştu:

"Ankara Kalesi içindeki restorasyon çalışmaları için Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile işbirliği yapmak için gayret gösterdik. Öteden beri heveslilerdi. Fakat önce bizle görüştüler sonra yanaşmadılar ODTÜ enteresandır, bizim tüm hizmetlerimize karşı çıkar."

Analiz sonuçlarında fotomontaj yapılmış
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, Kesikköprü Barajı''ndaki suda arsenik bulunduğunu ve oranının Dünya Sağlık Örgütü verilerinin de üzerinde olduğunu söylediklerini, ancak "Ankara''nın içme suyunda arsenik bulunduğuna dair bir tespitte bulunmadıklarını" belirtti.

Büyükşehir Belediyesinin haftalık yayınlanan bülteninde, Kesikköprü ve Kızılırmak suyuna ilişkin ODTÜ''nün rapor hazırladığına dair ifadelere yer verildiğini anımsatan Akbulut, üniversitenin belediye için herhangi bir rapor hazırlamadığını vurguladı. Bültende, "rapor" diye verilen analizin fotomontajla hazırlandığını ve yorum eklendiğini söyleyen Akbulut, "Bu bültene bakan, ''ODTÜ analiz yapmış, arsenik bulamamış'' diye anlar. Bu tartışma üzerine uzmanlarımız tarafından Kesikköprü''nün 3 ayrı yerinden numune alındı. 2 ayrı bölümde analizleri yapıldı ve baraj suyunda arsenik bulundu. Kesikköprü''de arsenik var mı? Var ve Dünya Sağlık Örgütü verilerinin de üzerinde. Biz Ankara''nın çeşme suyunda arsenik var demedik" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.