Haberler

Müteahhide müjde

Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, "fiyat farkı kararnamesinin" Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın talimatı olduğunu belirterek, "Müteahhitler bu konuda yüzde 100 haklıdır, yerden göğe kadar haklıdır" dedi.

Maliyetler Yüzde 100 Arttı
Bayraktar, son aylarda demir ve akaryakıt fiyatlarındaki yükselmeler nedeniyle inşaat girdilerinde meydana gelen artışın telafisine yönelik fiyat farkı kararnamesi çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. İnşaat demiri ve inşaat demir mamulleri fiyatlarında yüzde 100''e yakın bir artış yaşandığını anımsatan Bayraktar, bunun kamudan iş alan müteahhitleri zor durumda bıraktığını söyledi. Bayraktar, müteahhitlere bu farkın mutlaka verilmesi gerektiğini kaydetti. Hükümetin bu konuda ciddi bir iradesi bulunduğunu belirten Bayraktar, "Bu farkı inşallah en kısa sürede vereceğiz, müteahhitlerimizi rahatlatacağız" dedi.

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren de kararname biraz daha gecikirse, çıkıncaya kadar dayanamayıp batacak çok fazla müteahhit bulunduğunu belirterek, “Müteahhitler şu an işi çeviremiyorlar” dedi.

Domates biber ile çimento ayrı olacak
İnşaat girdilerine yönelik endeks hazırlandığına dikkati çeken Bayraktar, şöyle devam etti: "İnşaatlarda harcanan malzeme ve işçilikler için ayrı bir sepet yapılacak. İnşaata mahsus bir sepet yapılacak” dedi.

Enflasyon farkını ÜFE''ye göre (üretici fiyatları endeksi) verdiklerini anlatan Bayraktar, şöyle konuştu: “Aylık yüzde 3, yüzde 2,5 veriyoruz. Halbuki ne oldu? 3 ayda demir yüzde 100 arttı. Onun için o aradaki farkı vermek lazım. Enflasyon bir ülkede yüzde 8-10 civarında seyrederken, eğer inşaat malzeme ve işçiliklerine yüzde 50 zam geliyorsa bunları ayrıca değerlendirmek lazım. Yani oradaki ÜFE sepetine domates de, buzdolabı da konuluyor. Halbuki inşaatta buzdolabı kullanmıyoruz. Demir, çimento, boya, işçilik kullanıyoruz."
Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.