Haberler

Porsuk Barajı''nda su rezervi alarm veriyor

Tarih: 18 Haziran 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Mehmet Kuru
Eskişehir''in içme suyunu karşılayan Porsuk Barajı''nda su seviyesi düştü. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, tedbir alınmaması halinde, kentte susuzluk tehlikesi yaşanabileceğine işaret etti.

Sulama Birliği Başkanı Selami Ayaz ile konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen Başkan Yılmaz Büyükerşen, Porsuk Barajı''ndaki su rezervinin önemli miktarda azaldığına dikkat çekti. Konuyla ilgili makamlara uyarı yazısı gönderdiklerini belirten Büyükerşen, Porsuk Barajı''nın Kütahya''nın yanısıra Eskişehir''in de su ihtiyacının büyük bir bölümünü karşıladığının altını çizdi. Büyükerşen, "Kuraklık, Kütahya''yı da tehdit ediyor. Bunun sonucunda Eskişehir halkı daha yetersiz su rezervini kullanmak tehlikesi ile baş başa kalacak." dedi.

Eskişehir''deki susuzluk tehlikesinin Ankara''dan yapılan siyasi baskılar sonucu ortaya çıktığını iddia eden Yılmaz Büyükerşen, "Geçen yıl Eskişehir halkı iktisatlı su kullandı. Ancak, Ankara''nın Polatlı ilçesinde çiftçilere, siyasi baskıyla Porsuk Barajı''ndan saniyede 12 metreküplük fazla su bırakıldı. Bu durum rezervin normalden fazla azalmasına yol açtı. Şimdi sözkonusu dengesizlik kuraklık nedeniyle de ortadan kaldırılamıyor. Susuzluk tehlikesi malesef kapımızda. ifadesini kullandı. Eskişehir halkının su ihtiyacının bilinmesine rağmen, Polatlı''da çiftçilerinin daha fazla sulama suyu alabilmesi için siyasi baskılarını devam ettiğini savunan Büyükeren, "Su idaresinden sorumlu devlet kuruluşlarının bu tür siyasi baskılara boyun eğmemesi lazım. Bu durum Eskişehir halkını sıkıntıya sokacaktır. Valilik, İl Çevre Müdürlü ve Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan ''su kullanım tasarrufu tedbirlerini'' de etkisiz kılacaktır. Biz, Eskişehir''in bu yıl ve yakın gelecekte susuz kalması halinde asla sorumlu sayılmayacağımızın şimdiden bilinmesi istiyoruz. Hangi yetkili kuruluşların halkımıza karşı sorumlu olacağının bir an önce belirlenmesine ve bunun kamuoyuna sunulmasından yanayız." şeklinde konuştu.

Eskişehir Sulama Birliği Başkanı Selami Ayaz da, Polatlı''da, üst makamlardan verilen emirle sulama kanallarına belirlenen miktardan daha fazla su verilmesini noter yoluyla tespit ettireceklerini ifade etti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.