Haberler

AKM’ye reklam panosu

Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Özlem Güvemli
Tadilat nedeniyle 1.5 yıllığına 1 Haziran’da boşaltılan Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) ön yüzüne reklam afişleri asılabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye Müdürlüğü talepte bulundu. Açılışından bugüne dek merkezin ön yüzüne reklam alınmadığı gibi AKM’de gerçekleştirilen sanatsal faaliyetlerin afiş ve duyuruları dahi asılmadı.

Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği İstanbul Temsilcisi Orhan Kurtuldu, İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğ’ne bir yazı yazarak AKM’nin bir rant merkezi haline getirilmesine engel olunmasını istedi. Atatürk Kültür Merkezi’nin koruma kurulunca 1. derece tescilli bina ilan edildiğini anımsatan Kurtuldu, “Kurulunuzca genel olarak projesi de onaylanmış bulunan ve uygulamaya yönelik projelerin kurulunuza getirilmesi gerekirken bu işler henüz sonuçlanmamış, ancak öğrendiğimiz kadarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye Müdürlüğ’nce binanın önüne afiş, tanıtıcı reklam asılması isteğinde bulunulmuştur. Bu konuda, Koruma Bölge Kurulu’nca AKM’ye reklam afişi asılamayacağı konusunda alınmış kararlar varken hâlâ bu kararlara uyup saygı göstermesi gereken ve çelişkili kararlar oluşturarak kendi ilke kararlarına ve mevzuata aykırı iş yaptırmaya çalışan bakanlığın bu tutum ve davranışını olumlu karşılamamız mümkün değil” dedi.

30 Yıldır Reklam Yok
Kurtuldu, bu binayı 30 yıldan fazla süredir kullanan sanat kurumları olarak AKM’nin hiçbir yerine reklam, afiş, duyuru asmadıklarını kaydederek İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’ni Kullanma ve İşletme Yönetmeliği’nde de AKM’nin üzerine afiş asılmasına izin verilmediğini vurguladı. Kurtuldu, “Koruma Kurulunuzca bugüne dek AKM’ye gösterdiğiniz ilgi ve katkının devamı olarak sit alanı içinde ve tescilli bu sanat merkezine almış olduğunuz kararı değiştirmeden, tanıtım afişi, reklam asılması veya herhangi bir yansıtıcı ve ışıklandırma yoluyla cepheye aktarılmasına izin verilmemesidir” dedi.
Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.