Haberler

Kadıköy’ün geleceğine damgasını vuracak olan "Salı Pazarı Projesi" start alıyor

Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: Kadıköy Life Yazan: Kadir Toprakkaya
Kadıköy adına son yıllarda atılan en somut adım gözüyle bakılan Salı Pazarı Projesi nihayet başlıyor. “Kuşdili Çayırı Sabit Pazar, Kültür ve Rekreasyon Merkezi Kentsel Tasarım” adıyla Kadıköy’ün geleceğine damgasını vuracak olan proje, Salı Pazarı’nın Hasanpaşa’daki modern yerine taşınmasıyla hızlanacak.


Salı Pazarı
Fotoğraflar: Kadıköy Life

Kadıköy başta olmak üzere Anadolu Yakası’nı yakından ilgilendiren bu dev projede bazı değişiklikler yapıldı. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, bölgede oluşacak trafik yoğunluğunu azaltmak için Kuşdili Caddesi’nden Salı Pazarı’na bağlanan yolun yeraltına alınarak, bir rahatlama sağlanması konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve projenin mimarı Hakan Kıran’dan olumlu cevap alarak anlaşmaya varıldığını, böylece yaşanabilecek olumsuzlukların büyük ölçüde ortadan kalkacağını söyledi.

Projede her şey düşünülmüş…
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı-Yapı İşleri Müdürlüğü’nce inşası gerçekleştirilecek Kadıköy-Kuşdili Çayırı Otopark, Açık-Kapalı Pazar Yeri Yapısı, Kültür Sanat Eğlence Yapısı ve Park Düzenlemesi’ne ilişkin ortaya çıkan bazı bilgiler şöyle:

Yeşil alanlar ile donatılmış sosyal, spor, eğlence, aktivite alanları. Çelik ve çadır malzemeden oluşan yapı sistemine sahip ana yapı. İçeriğinde üç bodrum kat, zemin kat, birinci asma kat, ikinci asma kat ve kule katı yer alıyor. Zemin katta; dairesel sokaklar, bitki satış sokakları, restoranlar, mısır çarşısı, balıkçılar çarşısı, sebze-meyve, et, kahvaltı sokakları, kitap, müzik, sanat, elektronik eşya sokakları bulunurken, birinci asma katta Salıpazarı’nın geleneksel hale gelen ucuz giysi satış birimleri, ikinci asma katta ise cafe ve oturma alanları olacak.


Hakan Kıran tarafından hazırlanan proje

Kule katında cafe ve 600 metrekarelik seyir terası, arazinin zemin altındaki üç bodrum katında toplam 3 bin araçlık kapalı otopark, esnafın yükleme-boşaltma alanları, kuru ve soğuk hava depoları ve teknik hacimler ile ofisler yer alacak. Ayrıca çocuk oyun konsepti ve içerisinde bir tiyatro salonu ile altı sinemanın yer alacağı salonlar bulunacak.

Toplam inşaat alanı 12 bin metrekare kapalı, 30 bin metrekare yeşil alan olarak belirlendi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.