Haberler

MHP: Mayınlı arazi Galataport olmasın

Tarih: 20 Haziran 2008
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, mayınlı arazilerin temizlenmesi konusundaki soru işaretlerinin giderilemediğini belirterek, “Türkiye’nin mayınlı arazileri temizleme kapasitesi yok mu? Neden Maliye Bakanına bu iş veriliyor?” dedi.

Türkiye’de “gayri milli bir takım unsurların”, milli iradeyi yanlış yönlendirmeye çalıştığını iddia eden Vural, bunun Türkiye için çok tehlikeli olduğuna söyledi. Vural şunları söyledi: “Galataport’u hatırlayın, aktörler aynı. Yine Maliye Bakanı var, yine Galataport süreci var. Böyle olunca bu konunun dikkatle takip edilmesi lazım.

Vural, MHP’li milletvekilleri ile Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, mayınlı arazilerin temizlenmesinin oldu bittiye getirilmek istendiğini iddia etti. Vural, “Sayın Başbakan, bir trenden inmekten, binmekten bahsediyor. Böyle bir ortamın içinde bu trene yük vagonları ekleyip ‘yangından mal kaçırır’ gibi girişimlerde bulunması endişe kaynağımız oluyor” diye konuştu.

Bu işin bir başka yönü de bir takım Ortadoğu ülkelerinin Türkiye’deki arazilerde kendi ürünlerini yetiştirmek için arazi kiralayacakları veya satın alacaklarının olması. Soru şu: Acaba bu ülkelerin talepleri mi var? Böyle bir yabancı ülke, bu planın bir parçası mıdır? Bunların cevaplarının verilmesi gerekir.

Bu tasarı, ‘mayınların temizlenmesi ve aynı zamanda o arazilerin kullanılması uygun değildir’ diyen Danıştayın kararına da aykırıdır. Ayrıca o bölgede petrol de var.”
MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata da mayınlı arazilerin 510 kilometre uzunluğunda ve 350 metre eninde olduğunu belirterek, 49 yıllığına bu arazilerin yap-işlet-devret modeli ile bir başkanına verilmesinde kamu yaranının olmadığını söyledi.

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal ise “Bu işi Türk Silahlı Kuvvetleri yapar mı? Maliyetleri nedir? Maliyetlerde belirsizlik var. Eğer ihale açılacaksa sadece Suriye sınırında açılmamalıdır. Tüm mayınlı arazileri kapsamalıdır. Suriye ile uzun yıllar sorunumuz olmadı mı? Dünya yeniden şekilleniyor. 49 yıl çok uzun bir süredir” dedi.Daha sonra gazetecilerin, Mesut Yılmaz’ın “Japon modeli” ile ilgili açıklamaları hakkında MHP’nin görüşlerini sorması üzerine MHP Grup Başkanvekili Vural, “Bir bağımsız milletvekilinin bu girişimi konusunda, görüş ifade etmeye değer görmüyorum. Türk modeli olsun. Boş verin Japon modelini” yanıtını verdi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.