Haberler

Türkiye, Kyoto Protokolü''ne katılıyor

Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: Dünya
TBMM AB Uyum Komisyonu''nda, Türkiye''nin, 11 Aralık 1997 tarihinde Japonya''nın Kyoto kentinde imzalanan BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi''nin Kyoto Protokolü''ne Katılmasının Uygun Bulunduğuna İlişkin Kanun Tasarısı benimsendi.

Komisyon Başkanvekili AKP Karaman Milletvekili Lütfi Elvan, Türkiye''nin Avrupa ülkelerine göre toprak, hava ve suyunun daha az kirlendiğini söyledi. Bu durumun muhafaza edilmesi gerektiğini anlatan Elvan, çevrenin kirletilmesinin, kısa vadede etkilerinin görülmeyebileceğini ancak, orta ve uzun vadede kirli çevrenin olumsuz etkilerinin daha iyi bir şekilde hissedileceğini belirtti.

Türkiye''nin, 2012 yılından sonra şekillenecek olan yeni yapıya taraf olabilmesi için Kyoto Protokolünü imzalaması gerektiğini ifade eden Elvan, "Kyoto Protokolünü imzalamakla 2012 yılına kadar hiçbir taahhüt altına girmiyoruz" dedi.

AK P''li Elvan, Türkiye''nin bu protokolü imzalamasa bile, 2012 yılından sonra hiç istemediği kararları uygulamak zorunda kalacağını, bu nedenle protokolün imzalanması gerektiğini vurguladı.

CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu da Fransız düşünür Pascal''ın "Her tercih bir vazgeçiştir" sözünü hatırlatarak, protokolü imzalamanın maliyeti olmayacağı yönündeki değerlendirmelere katılmadığını söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Algan Hacaloğlu ise protokolün ertelenmesine yönelik iş dünyasından talepler geldiğine dikkati çekerek, "Çevreyi korumanın bir maliyeti olur. Kyoto Protokolünü imzalamanın maliyeti belli değil" diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı Çevre Dairesi Başkanı Nursel Berberoğlu da protokolün imzalanması durumunda ortaya çıkacak maliyete ilişkin bir çalışma yapılmadığını ifade ederek, "Protokolün onaylanmaması durumunda da bir maliyeti olacak. O da araştırılmalı" dedi.

Maliyet konusunda özel sektöre önemli rol düştüğünü ve özel sektörün sorumluluklarının farkında olması gerektiğini söyleyen Berberoğlu''na, CHP''li Hacaloğlu tepki gösterdi. Hacaloğlu, Berberoğlu''nun panelde konuşur gibi konuştuğunu, kendilerine somut bilgi vermesi gerektiğini söyledi. Komisyon Başkanvekili Lütfi Elvan da hükümeti temsilen gelen Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Recep Şahin''e "Müsteşarınız, müsteşar yardımcınız, genel müdürünüz niye burada değil" diye tepki gösterdi.

Komisyon''da daha sonra Türkiye''nin, 11 Aralık 1997 tarihinde Japonya''nın Kyoto kentinde imzalanan BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesinin Kyoto Protokolü''ne katılmasının uygun bulunduğuna ilişkin kanun tasarısı benimsendi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.