Haberler

"Konut Kredisi Pazarı Yüzde 13 Büyüdü"

Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: Dünya
Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Bireysel ve İşletme Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Cemal Kişmir, 2008''in başından bugüne konut kredisi pazarının yüzde 13 büyüdüğünü bildirdi.

TEB ve TURYAP arasındaki işbirliği, TEB Bireysel ve İşletme Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Cemal Kişmir, TURYAP Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay ve TURYAP Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner''in katıldığı bir toplantıyla açıklandı.

Kişmir, toplantıda yaptığı konuşmada, istikrarlı büyümeyi sürdürebilmek için yeni ürünler çıkarmaya devam ettiklerini kaydetti.

İş modeli yaratmanın önemine işaret eden Kişmir, "Bu iş modeli; bazen iki çarpı ikinin sonucunu beşe, hatta altıya çıkartabiliyor. TURYAP''la yaptığımız da böyle bir işbirliği" dedi.

Kişmir, gayrimenkul sektörünün Türkiye ekonomisi içinde en çok konuşulan konulardan biri olduğunu belirterek, gayrimenkulün, satın alsalar da almasalar da her zaman insanların ilgisini çektiğini söyledi.

"Dolayısıyla konut kredileri de tüketicilerin en ilgi gösterdiği alanlardan biri" diyen Kişmir, gayrimenkul sektöründe özellikle 2005 yılından sonra büyük bir hareketlenme yaşandığını aktardı.

Kişmir, 2006 yılında toplam konut kredilerinin yılı 22,1 milyar YTL ile kapadığını, 2007''de yüzde 40-45 büyüyerek 30,8 milyar dolara ulaştığını hatırlatarak, 13 Haziran 2008 itibariyle 35,8 milyar dolar olduğunu söyledi.

Bunun, 2008''in başından bugüne yüzde 13''lük bir büyüme demek olduğunu aktaran Kişmir, yıl sonuna kadar bir o kadar daha büyüme olursa yıllık yüzde 25-30 civarında bir büyümenin öngörüldüğünü kaydetti.

Kişmir, "Bu da en iyi tahminle geçen yıla göre yüzde 10''luk bir düşüş demek. Ama sektörde hala bir büyüme var. Beklenen, istenen, olması gereken düzeyde değil ama onu herhalde 2009''da göreceğiz" dedi.

Sektörün GSMH''deki payının 2000''li yıllarda yüzde 1 iken bugün yüzde 5''lere ulaştığını dile getiren Kişmir, dünyadaki global dalgalanmalarının nedeni olan ABD''de bile bu oranın yüzde 60''larda bulunduğu kaydetti. Kişmir, "Yani Türkiye''nin daha çok yolu var" dedi.

TURYAP Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay
TURYAP Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay da 1980''li yıllarda insanların ev edinmesinin daha kolay olduğunu, 1980''li yıllardan sonra başlayan enflasyonun, insanların tasarruflarının anlamsız hale geldiğini ve ev edinmenin bir hayale dönüştüğünü söyledi.

2006 ortalarına kadar talepte müthiş patlama olduğunu, bunun bankaların verdiği konut kredilerden kaynaklandığını anlatan Sarıbay, TEB''le gerçekleştirdikleri işbirliğinin şu an durgun olan piyasanın önünün açılmasında faydalı olacağını düşündüğünü dile getirdi.

TURYAP Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner ise bu işbirliğinin, bankacılığın gayrimenkul sektörünün ayrılmaz bir gerçeği olduğunu bir kez daha ispatladığını kaydetti.

Soner, TURYAP''ın eski gayrimenkulünü 1. el konut projesiyle takas etmeye olanak tanıyan "takas" kampanyasından da bahsederek, müşterilerin iki ev arasındaki fiyat farkını banka kredisiyle karşılayacaklarını, TEB''le yapılan bu işbirliğinin buna destek olacağını söyledi.

Soner, gayrimenkul sektörünün "küllerinden doğmaya" alışık bir sektör olduğunu ifade ederek, sektörde canlılığın azalabileceğini, ancak asla durmayacağını vurguladı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.