Haberler

Fransa’nın ‘dünya mirası’ endişesi

Tarih: 16 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
UNESCO, Türkiye gibi Fransa’yı da sıkıştırıyor. Dünyanın en ünlü mağara resimlerinin olduğu Lascoux tehdit altında. Fransızların da başı UNESCO Dünya Mirası Komitesi’yle dertte. Tarih öncesi çağın Sistine Şapeli diye bilinen, en iyi korunmuş mağara resimlerini ağırlayan Lascaux’da durum hiç iç açıcı değil. Bir tür mantar nedeniyle, 17 bin yıllık resimler zarar görüyor. The Independent gazetesinin haberine göre, Fransız hükümetinin mantara karşı mücadelede başarısız olması üzerine UNESCO, yeni tedbirlerin alınması için Fransa’ya altı ay süre verdi. Şubat ayına kadar bu konuda olumlu bir gelişme sağlanamazsa Lascaux mağaraları ‘dünya mirası’ lisetsinden ‘tehlike altındaki dünya mirası’ listesine alınacak ki bu Fransa için ‘büyük bir utanç’ kabul ediliyor.

Bilindiği gibi, UNESCO Türk hükümetini de İstanbul’u da ‘tehlike altındaki dünya mirası’ listesine almakla tehdit ediyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’u ziyaret eden UNESCO heyeti, İstanbul’a da kimi düzenlemeler yapması için süre vermişti.
1940’ta tesadüfen bulunan Lascaux mağara resimlerinin 15, 17 bin yıl önce yapıldığı sanılıyor. Bizonlar, vahşi atlar ve o çağların yaşantısına dair 600 kadar resim, dünyada en iyi korunmuş mağara resimleri kabul ediliyor. Lascaux, 1963’te bugünkü gibi bir mantar istilasını önleyebilmek için ziyarete kapatılmış ve hemen yakınlarına gezilebilecek bir kopyası yapılmıştı. Mağaralı ziyaret eden Picasso’nun, “Gördüm ki biz hiçbir şey icat edememişiz” dediği söylenir. (Kültür Sanat)
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.