Haberler

Kimmeryalıların sığınağı Altınoluk!

Tarih: 17 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
‘Barbar Conan’ın kavmi Altınoluk’ta aranıyor. Arkeologlara göre, savaşçı ve göçebe Kimmerlerin hiçbir yerde bulunamayan izleri burada olabilir.

Çizgi roman ve sinema kahramanı Barbar Conan’ın kavmi, Edremit’in Altınoluk beldesindeki Antandros Antik Kenti’nde aranıyor. Ege Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Gürcan Polat, kazıda antik dönem yazarlarından Stefanos Bizantios’un eserinde adı geçen ancak bugüne kadar hiçbir yerde yerleşik olarak yaşadıkları kanıtlanamayan Kimmerlere ulaşmayı hedeflediklerini anlattı:

“Bizantios’a göre, Anadolu’ya kuzeyden giren Kimmerler, Antandros’ta 100 yıl boyunca yaşamış. Ancak, bu iddia bugüne kadar kanıtlanamadı. Bu kazılarda, savaşçı kavim Kimmerlerin Antandros Antik Kenti’nde yerleşik yaşadıklarını kanıtlamak istiyoruz.”

Son savaşın yangını
Hedef Alliance Holding, Balıkesir Valiliği, Altınoluk Belediyesi ve Antik Antandros Kenti Kurtarma Derneği sponsorluğunda yürütülen kazıların bu yıl sekizincisi yapılıyor. Bu yıl daha önce çıkarılan geç Roma Dönemi’ne ait villanın mozaik ve fresklerinin restorasyonu da yapılacak.

Doç. Dr. Polat, “Kazı alanındaki M.Ö. 6’ncı yüzyılın ilk yarısına ait yangın tabakası, 100 yıl kadar Antandros’ta yaşadığı bilgisi bulunan Kimmerlerin Lidyalılar tarafından kentten sürülmesiyle sonuçlanan savaşın izleri olabilir” diye konuştu.

Kimmerler, M.Ö. 15 ve 14’üncü yüzyıllardan M.Ö. 8’inci yüzyılın ilk yarısına kadar Volga Irmağı’ndan Karadeniz’in kuzeyine doğru uzanan geniş alanda yaşayan göçebe ve savaşçı bir halk. Kimmer ülkesi, M.Ö. 8’inci yüzyılda İskitlerin eline geçince, Kimmerler kafileler halinde güneye inerek Kafkasya üzerinden Doğu Anadolu’ya girdi ve ardından Orta Anadolu’ya aktı. Friglere saldırıp başkenti Gordion’u yağmalayan Kimmerler, daha sonra Batı’ya yönelerek Lidya’yı tehdide başladı. Lidya, Asurlular la işbirliği yapıp Kimmerleri büyük bir yenilgiye uğrattı. Kimmerler bir süre sonra yeniden Lidya’ya saldırıp, Gediz Vadisi’ndeki başkentleri Sardis’i aldı. Sardis’i yakıp yıkan Kimmerlerin, daha sonra Edremit yakınlarındaki Antandros Kenti’nde yaşadıkları ileri sürülüyor.

Anadolu’dan gelip geçen yüzlerce kavimden biri olan Kimmerler, ancak kurgu bir hemşerileri (Kimmeryalı Conan) önce çizgi roman, sonra film kahramanı olunca tanındı. Film serisinde Conan’ı Arnold Schwarzenegger canlandırdı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.