Haberler

"Bakanlık İzmir''e çifte standart uyguluyor"

Tarih: 18 Temmuz 2008 Kaynak: CNN Türk

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kent suyunda ''''standardın üzerinde'''' bulunan arsenik değerlerine karşı hızla tedbirler aldıklarını, buna rağmen Sağlık Bakanlığı tarafından İzmir''e karşı çifte standart uygulandığı savundu.

Aziz Kocaoğlu, belediyede düzenlediği basın toplantısında, Sağlık Bakanlığı''nın açıklamalarında "halk sağlığından öte başka maksatlar" yattığını öne sürdü.

Belediye olarak kuzey bölgesindeki bazı su kuyularında 2007 yaz aylarında ortaya çıkan, 2008 yaz aylarıyla birlikte tırmanış gösteren arsenik değerlerine karşı, süratle harekete geçtiklerini, gereken tedbirleri aldıklarını dile getiren Kocaoğlu, ilk etapta sorunlu kuyuları kapattıklarını, üniversiteyle işbirliğine gidildiğini, arıtma tesisi kurma çalışmalarına başladıklarını belirtti.

Kocaoğlu, buna rağmen Bakanlık yetkililerinin her fırsatta ve ısrarla "İzmir''in suyunda kanser riski var" iddiasında bulunduğunu, belediyeyi zan altında bıraktığını ve İzmirlileri belediyeyle karşı tahrike zorladığını öne sürdü.

Son olarak içme suyunda standartların üzerinde bor bulunduğu yönünde iddialar ortaya atıldığını belirten Kocaoğlu, "Standart değeri litrede 1.00 miligram olan bor, İzmir''in Narlıdere ilçesinde 0.080 miligram, Güzelbahçe ilçesinde 0.070 miligram, Menderes''te 0.23 miligram, kent merkezi olarak nitelendirilebilecek bölgelerden Halkapınar pompa çıkışında ise 0.07 miligram olarak tespit edilmiştir. Bor, standartların altındadır" dedi.

Kocaoğlu, sözlerine, "İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin TÜRKAK tarafından akredite edilmiş kuruluşu olan İZSU laboratuvarlarının yaptığı bu ölçüm sonuçlarıyla İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı Adli Toksikoloji Laboratuvarı''na gönderilen, aynı noktalardan alınmış su numune sonuçlarıda paralellik göstermektedir.

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı MüsteşarYardımcısı, Halkapınar pompa çıkışındaki bor oranını litrede 1.7 miligram olarak açıklarken, İZSU uzmanları tarafından aynı yerden alınan numunelerin İzmir Hıfzıssıhha Enstitüsü''nde yapılan bugünkü analiz sonuçları, litrede 0.05 miligram ve 0.044 miligram olarak tespit edilmiştir. Görüldüğü gibi Sağlık Bakanlığı''nın belirlediği standartların çok altındadır. Sağlık Bakanlığının, İzmirlileri paniğe sevk edebilecek böylesine bir iddiayı ortaya atarken hangi kriterleri baz aldığı merak edilmektedir" diye devam etti.

"Diğer illerdeki sonuçlar açıklanmalı"
Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye''deki diğer illerde de yaptırıldığı bilinen su analiz sonuçlarının yaklaşık 2 aydır açıklanmadığını belirten Aziz Kocaoğlu, son olarak bor iddialarının ortaya atılmasının "manidar" olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı''na, Türkiye''nin diğer illerine ilişkin total su analiz sonuçlarının bir an önce açıklanması konusunda bir kez daha çağrıda bulunan Kocaoğlu, "Sayın Bakan, bir televizyon programında arsenik değerlerinin yüksek olduğunu belirttiği 12 il ile başta başkent Ankara olmak üzere diğer büyük kentlerimizin sularındaki insan sağlığına zararlı alüminyum, kadmiyum ve benzeri bileşenleri de içeren tam analiz sonuçlarını, tıpkı İzmir''deki gibi nokta nokta açıklamak zorundadır" ifadesini kullandı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.