Haberler

Nükleer santrala 8 talip var

Tarih: 18 Temmuz 2008 Kaynak: Milliyet
Mersin-Akkuyu’da kurulması planlanan Türkiye’nin ilk nükleer santral inşaatı için mart ayında açılan yarışma çerçevesinde, 8 firma şartname aldı.

İhale dosyasını son alan firmaların Çin’den China Nuclear Power Components ile Hollanda’dan Unit Investment şirketleri olduğu bildirilirken, böylece nükleer santral yarışması için şartname alan şirket sayısı 8’e ulaştı.

24 Eylül’de yapılacak yarışma çerçevesinde Mersin Akkuyu’da 3 ile 5 bin megavat kurulu güçteki santralde üretilecek elektrik enerjisinin satın alınması için seçim yapılacak. TETAŞ Genel Müdürü Hacı Duran Gökkaya, nükleer santral yarışmasına yapılan başvuruların memnuniyet verici olduğunu ve önümüzdeki aylarda daha birçok Türk ve yabancı katılımcıların müracaat edeceğini beklediklerini söyledi. Gökkaya şu an itibariyle yarışma tarihinde herhangi bir değişiklik düşünülmediğini de belirtti.

Seçime katılmak isteyen şirketler, şartnamedeki kriterlere uygun 35 milyon YTL’lik geçici teminat verecek. Yarışma sonucu kazananla elektrik enerjisi alım sözleşmesi imzalanacak. Böylece nükleer santralden üretilecek elektriğin 15 yıl alım garantisi olacak.

Şartname alan şirketler:
- AECL Atomic Energy Of Canada Limited (Kanada)
- Itochu Corporation (Japonya)
- Vinci Construction Grand Projets (Fransa)
- Suez Tractebel (Fransa-Belçika)
- Atostroyexport (Rusya)
- KEPCO (Güney Kore-Türkiye)
- China Nuclear Power Components (Çin)
- Unit Investment (Hollanda)
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.