Haberler

Tuzla’ya rakip geliyor

Tarih: 18 Temmuz 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Şakir Aydın
Tuzla’nın yetersiz kalması nedeniyle Yalova’da iki yıl önce yapımına başlanan Yalova Altınova tersane projesinde dolgu ve altyapı işlemleri tamamlandı. Bugüne kadar 200 milyon YTL’nin harcandığı proje tamamlandığında Altınova, Avrupa’nın en büyük tersane bölgelerinden biri olacak.

Altınova’daki sazlık bir alan olan 4.5 kilometrelik sahil şeridine, denize doğru 300 metre genişliğinde dolgu yapıldı. Tersaneler bu dolgu alanının üzerine kuruluyor.

Çoğunluğu tersane sahibi 40 girişimci tarafından 2004 yılında kurulan Altınova Tersane Girişimcileri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nce iki yıl önce hayata geçirilen Altınova tersane projesinde dolgu ve altyapı çalışmaları tamamlandı.
Yapımı tamamlanan bazı tersanelerde bakım, onarım işlemleri başladı. Çevre düzenlemeleri ve sosyal alanlarıyla birlikte 2010 yılında tamamen bitirilmesi hedeflenen proje tamamlandığında, Altınova Avrupa’nın en büyük tersane bölgelerinden biri olacak.

Dolgu alan üzerine kuruluyor
Tersanelerin denize yapılan dolgu alanın üzerine inşa edildiğini belirten Altınova Tersane Girişimcileri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ayhan Kayatürk, “1.5 yıl süren araştırmalar sonucunda tersanelerin Altınova‘ya yapılmasına karar verildi.

Çünkü buradaki 4.5 kilometrelik sahil şeridi sazlık ve bataklık bir alandı. Bu alan boyunca denize doğru 300 metre genişliğinde dolgu yapıldı. Yani 1 milyon 300 bin metrekarelik alanda dolgu yapıldı. Tersaneler bu dolgu alanının üzerine kuruluyor. Şu anda dolgu ve altyapı çalışmaları tamamlanmış durumda. Parseller hak sahiplerine dağıtıldı” diye konuştu.

Çalışmaların tamamen belirlenen kriterler ve uzman raporları çerçevesinde yapıldığını söyleyen Kayatürk, “Burası aynı zamanda deprem bölgesi olduğundan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nden alınan raporlar çerçevesinde zemin güçlendirmeleri yapılarak tersaneler inşa ediliyor. Ayrıca Tuzla’da yaşanan iş kazalarının ardından burada özelikle iş güvenliği konusunda her ayrıntıya dikkat ediliyor. Burada işçi güvenliği üst seviyede olacak” dedi.


Meslek lisesi kurulacak

Bölgede tersanelerin yanı sıra proje kapsamında bir hastane, bir meslek yüksek okulu ve bir de meslek lisesinin kurulacağını dile getiren Kayatürk, şimdiden Yalova Valiliği ve çevre belediyelerin de katkılarıyla bölgede metal işlerle ilgili kurslar düzenlendiğini söyledi.

Türk ekonomisine yılda 3-4 milyar dolar katkı sağlaması beklenen projenin istihdam açısında da bölgeye imkânlar sağlayacağını anlatan Kayatürk, “İnşaat çalışmalarında görev yapanlarla birlikte 3 bin 500 kişi çalışıyor. Bu sayı 1-2 yıla kadar 15-20 bin kişiye çıkacak. Buna tersanedeki yan sanayiyi de eklediğimizde bu oran daha çok artacaktır” dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.