Haberler

"Apartmanların enerji tüketiminde asansör giderlerini ciddiye almıyoruz"

Tarih: 18 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman
Makina Mühendisleri Odası (MMO) Erzurum İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Mehmet Gavgalı, binaların tükettiği enerjinin yaklaşık yüzde 10''nun asansörler tarafından kullanıldığına işaret ederek, bu durumun apartman bütçelerini zorladığını söyledi.

Binalarda enerji kullanımı kontrolünün sağlanması için, öncelikle asansörlerin bakım ve onarımının yapılması gerektiğini kaydeden Gavgalı, enerjinin bilinçsizce tüketilmesinden kaynaklanan global ısınma ve çevre kirliliğinin önlenmesi için de asansörlerin enerji kullanımının azaltılmasının şart olduğunu hatırlattı. Gavgalı, yapılan araştırmalarda, asansörlerin tükettiği enerjinin yüzde 58''nin bekleme anında harcandığını belirterek;"Bu enerjinin azaltılabilmesi için bekleme süresinde tüketilen enerjiyi kademeli olarak azaltan pasif kontrol sistemleri kullanılmalıdır. Asansörün beklemeye geçtiğini algılamasıyla birlikte kabin ışıkları azalmalı, kat ve kabin kabin ekranları ve göstergeleri kapanmalıdır" diye konuştu. Alınacak önlemlerle asansör giderlerinin yüzde 50 azaltılabileceğine işaret eden Gavgalı, şu tavsiyelerde bulundu: "Yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelen asansörlerin alımında, kaliteden ödün vermeden en ekonomik olanı tercih edilmeli. Can güvenliği açısından kırmızı etiketli asansörlere binilmemeli. Vakit geçirmeden her apartman, asansörünü kontrol ettirip, gereken düzenlemeleri yaptırmalıdır."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.