Haberler

İstanbul''un 8 yeni ilçesinin ilk yöneticileri göreve başladı

Tarih: 18 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman
Yeni kurulan Ataşehir, Başakşehir, Çekmeköy, Beylikdüzü, Esenyurt, Sancaktepe, Arnavutköy ve Sultangazi ilçelerinin kaymakamları belli oldu. İlçelere kaymakamlarla birlikte nüfus, mal, tarım, tapu, özel idare, milli eğitim, emniyet müdürleri ve müftüler de atandı.

Yeni Belediyeler Hakkındaki Kanun uyarınca İstanbul''da oluşturulan Ataşehir, Başakşehir, Çekmeköy, Beylikdüzü, Esenyurt, Sancaktepe, Arnavutköy ve Sultangazi ilçelerinin ilk yöneticileri atandı. İçişleri Bakanlığı''nca yapılan atamalarla Ataşehir Kaymakamlığı''na Meram Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, Başakşehir Kaymakamlığı''na Konya-Ereğli Kaymakamı Cevdet Can, Çekmeköy Kaymakamlığı''na Karşıyaka Kaymakamı Mehmet Arslan, Beylikdüzü Kaymakamlığı''na Kocaeli Vali Yardımcısı Yusuf Odabaş, Esenyurt Kaymakamlığı''na Konya Vali Yardımcısı Halil Uyumaz, Sancaktepe Kaymakamlığı''na Kocaeli Vali Yardımcısı Necmettin Kalkan, Arnavutköy Kaymakamlığı''na İstanbul Vali Yardımcısı Hürrem Aksoy, Sultangazi Kaymakamlığı''na Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Yusuf Ziya Çelikkaya getirildi. İstanbul Valiliği de yeni ilçelerde nüfus, mal, tarım, tapu, özel idare, milli eğitim, emniyet müdürleri ve müftü görevlendirdi.

Yeni ilçelerin büyük çoğunluğu önceden jandarma bölgesinde olduğu için emniyet müdürleri, emniyet ile jandarma arasında yetki sınırlarının belirlenmesinden sonra atanmaya başladı. Bugüne kadar Ataşehir, Başakşehir, Beylikdüzü ve Sultangazi ilçelerine emniyet müdürü atandı. Öte yandan yeni ilçelerin kaymakamlık binaları için de çalışmalar sürüyor. Arnavutköy Kaymakamlığı, halen Arnavutköy Belde Belediyesi''ne bağlı Aras şirketinin bir odasında faaliyet gösteriyor. Bolluca yolu üzerinde 5 katlı özel sektöre ait bir binanın, Arnavutköy Kaymakamlığı hizmet binası yapılması düşünülüyor. Zübeyde Hanım Öğretmenevi''nin bahçesinde özel idareye ait 5 katlı binada hizmet vermeye hazırlanan Ataşehir Kaymakamlığı''nın da binanın tahsisi için İl Özel İdare ile yazışmaları sürüyor. Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu''nda geçici olarak hizmet veren Başakşehir Kaymakamlığı, tadilatın tamamlanmasının ardından bu hafta sonunda Başakşehir''deki 4 katlı İSMEK binasına geçecek. Beylikdüzü Kaymakamlığı, belediyeye ait 3 katlı binada geçici olarak hizmet veriyor. Çekmeköy Belediyesi''ne ait Yunus Emre Bilgi Evi''nde hizmet veren Çekmeköy Kaymakamlığı, önümüzdeki günlerde mülkiyeti özel şahsa ait 4 katlı bir binaya taşınacak. Esenyurt Kaymakamlığı, belediyeye ait bir binada hizmet vermeye başladı. Samandıra Belediyesi Kültür Merkezi''nde faaliyetlerine başlayan Sancaktepe Kaymakamlığı ise tadilatın ardından belediyeye ait bir başka binada çalışmalarına devam edecek. Sultangazi Kaymakamlığı da Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından kiralanan, şahsa ait 5 katlı bir binada hizmet veriyor.

İlçelere kaymakam ve müdürlerinin atanmasının ardından diğer görevlilerin de ataması yapıldı. İstanbul Valiliği''ne verilen 147 kadrodan 97''si nüfus müdürlüklerine, 50''si de başta yeni kurulan ilçeler olmak üzere 39 ilçe kaymakamlıklarına dağıtıldı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.