Haberler

Bursa''nın tarihi gün yüzüne çıkacak

Tarih: 29 Temmuz 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, "Hanlar Bölgesi Projesi, Bursa''nın tarihsel geçmişi ve sahip olduğu değerleri ortaya çıkartacak bir çalışma olacak. Bu proje bölgedeki tarihi diğer alanların da ortaya çıkartılmasının tetikleyicek" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Bursa''nın tarihsel geçmişi ve sahip olduğu değerlerle Türkiye''nin misyonu olan kentlerinden biri olduğunu belirterek, "Hanlar Bölgesi Projesi ile Bursa''nın sahip olduğu misyonu geleceğe taşıyacağız" dedi.

Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi ile Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Platformu üyeleri Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin''i Acemler''de ziyaret etti. Başkan Şahin, kent sorunlarına duyarlılık içeren çalışmaları hakkında konuklarından bilgi aldı.Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Platformu Başkanı Doğan Alakoç, platform üyeleriyle birlikte katıldığı ziyarette, Bursa''da tarihi zenginliğin gün yüzüne çıkarılması amacı güden çalışmaları sebebiyle Büyükşehir Belediyesi''ni desteklediklerini söyledi.

3 bin 500 üyeli bir platform
''Hanlar Bölgesi Projesi''nin kentin merkezindeki tarihi dokunun yenilenmesi açısından önemli olduğunu dile getiren Alakoç, "Bizler, tarihi hanların ve çarşıların bulunduğu bölgedeki esnafın bir araya geldiği bir platform olup 3 bin 500 üyeye sahibiz. Aynı çatıda toplanma amacımız ise tarihi hanlarla çarşıların bulunduğu bölgede çalışan küçük esnafın hareketini, bereketini arttırmaktır. Bu anlamda projelerinize inanıyor ve sorunlarımızın çözümünde destek bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Başkan Şahin, Hanlar Bölgesi Projesi''ni hazırlandığında bölge halkının taleplerinin dinleyeceğini, görüşlerinin alınacağını belirterek, "Hanlar Bölgesi Projesi, Bursa''nın tarihsel geçmişi ve sahip olduğu değerleri ortaya çıkartacak bir çalışma olacak. Bu proje bölgedeki tarihi diğer alanların da ortaya çıkartılmasının tetikleyicisi olacak" dedi. 

Belediye-oda iş birliği 
Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Ayşe Dolar ise vatandaşların tehlikeli sanayi atıkları ve kimyasal madde depolama yöntemleri konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığını kaydetti. Dolar, "Özellikle üzerinde durduğumuz sanayi atıkları ve kimyasal maddelerin depolanmaları konularında gerek işyerleriyle gerekse organize sanayi bölgeleriyle işbirliği halinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ancak vatandaşlarımızın da konuyla ilgili yeterli bilgiye ulaşmaları için danışma ve iyileştirme faaliyetlerinde Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışmalar yapmak istiyoruz" dedi. Ayşe Dolar, 2009 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan bir sempozyum hazırlığında olduklarını ifade etti. 

Önemli olan halkın onay vermesi 
Başkan Hikmet Şahin, görüşmelerde, Bursa''da hayata geçirilen yatırımların her birine gönül vererek, inanarak imza atıldığını söyledi. Şahin, "Bizim için önemli olan oy değil, yatırımlarımızın halkımız tarafından onay görmesi, beğenilmesidir. Adımlarımızı geleceği ve kentimizi düşünerek atıyoruz. Hizmetlerimiz ve iz bırakmak bizim için önemli. Sivil toplum kuruluşlarının da kent sorunlarına çözüm bulmaya çalışmaları bizim için önemli" diye konuştu.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.