Haberler

Cumhurbaşkanı ne desin?

Tarih: 1 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Osman Gençer
Çıkan sonuçlara baktığımızda, "Aradık, bulamadık" demiştik o günkü Arama Konferansı''ndan sonra.. EXPO 2015''i Milano''ya kaptırmasından sonra hedefsizliğe düşen İzmir için, Cumhurbaşkanı Gül''ün de isteğiyle, kentin beyin takımı bir "Arama Konferansı" düzenlemişti.

Konferansın amacı, EXPO yarışında yaratılan ortak enerjiyi, yeni bir hedef doğrultusunda kullanmayı sağlamaktı. Tabii bunun için de önce kente yakışır bir hedef bulunmalıydı. Konferans sonunda 15 maddelik bir liste belirlendi. O maddelerin hepsi, hiç şüphesiz İzmir''in ihtiyaç duyduğu işlemlerdi. Ama bize göre hiç biri, önümüze "uluslararası hedef" diye koyabileceğimiz çapta değildi. İsteklerin çoğu, senelerdir dile getirilip de yapılamayan çalışmaların toplamıydı. Mesela..
- Artık işitmekten içimize fenalık getiren "kongreler ve fuarlar kenti" olma projesi..
- Yeni limanlar inşa etme projesi..
- Hızlı tren projeleri..
- Termal ve sağlık merkezleri kurma projeleri..

Bu fikirleri en azından 10 yıldır sakız gibi çiğneyip duruyoruz. Bir de şunlar var..
- Turizmin çeşitlendirilmesi projesi..
- Kültür varlıklarının restore edilmeleri..
- İzmir''in tanıtımının yapılması..

Kimse alınmasın, küçümsemek filan değil niyetimiz, fakat bunlar bize sadece doğal "kentsel çalışmalar" olarak görünüyor. Hiçbirini "uluslararası hedef" ufkuyla kavrayamıyoruz. EXPO 2015 yarışı ile aralarında dağlar kadar fark bulunuyor tümünün.. "Arama Konferansı"ndan sonra attığımız manşette "Aradık, Bulamadık" derken de bu düşüncemizi kastediyorduk.

Bunlar, şehrin yapması gereken ve ihtiyaç duyulan kentsel çalışmalar.. Ama, hiç biri bizleri heyecandan havalara fırlatacak cinsten yaratıcılık ya da uluslararası yarışma kıvamı içermiyor.Listeyi Cumhurbaşkanı''na gönderdik ve kendisinden İzmir için hedef belirlemesini istedik. Hatta mektup yazıp, kente de davet ettik.

Şimdi merak ediyorum. Cumhurbaşkanı acaba sunduğumuz listeden hangi maddeyi İzmir''in önüne hedef olarak koyabilir? "Gelin arkadaşlar.. EXPO''daki gibi birlik olalım, şunun peşinden koşalım" diye seçim yapabilir? Eğer bizim gibi düşünürse, o tercihlerde epey zorlanacağını peşinen söyleyebilirim. Ya da, ki tahminim öyle, toplantıdan şu hedef çıkacaktır:

- En iyisi EXPO 2020''ye aday olalım.

Bence olacağı budur. Aslında doğrusu da belki budur. En azından önerilenler arasında...
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.