Haberler

Kaçak marina inşaatı durduruldu

Tarih: 7 Ağustos 2008 Kaynak: Evrensel
Pendik Belediyesi’nin üç büyük projesinden biri olarak gösterdiği marina inşaatı, Büyükşehir Belediyesi tarafından kaçak yapılaşma gerekçesiyle durduruldu.

3 Temmuz 2006 tarihinde Pendik Belediye Meclisi’nin oybirliğiyle aldığı karar sonucu marina projesi onaylanmıştı. Pendik için ekonomik yatırım amaçlı olarak görülen marina projesinin belediye meclisinde onaylandığını söyleyen İstanbul Büyükşehir ve Pendik Belediye Meclis Üyesi Özer Beğenmiş, projelerin meclis üyelerine gösterilmediğini söyledi. Beğenmiş, “Projelerin meclis panosuna asılmasını talep etmemize rağmen hem belediye hem de Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü projeleri meclis üyelerinden saklamıştır” dedi.

İhale kurallara uygun yapılmadı
İhale sürecinin bile ihale yönetmeliğine göre yapılmadığını, gerekli rekabet ortamları ve tanıtım yapılmadan verildiğini belirten Beğenmiş, “İhaleyi Çakır Yapı, Aksa Marina ve Bodrum Yalı Kavak Yat Limanları firmaları tarafından kurulan Pendik Turizm AŞ aldı. Yap işlet devret modeliyle 30 yıl süreli 45 milyon YTL ihale bedeliyle sözleşme yapıldı” diye konuştu.

500 yat kapasiteli marina projesi diye başlanan çalışmaların kısa süre içinde adeta devasa bir alışveriş merkezi inşaatına dönüştüğünü vurgulayan Beğenmiş şunları söyledi, “Yapılan inşaatın Kıyı Kenar Kanunu’na aykırı olması nedeniyle konuyla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne ve Pendik Belediye Meclisine soru önergesi verdim ama bir türlü yanıt alamadım. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü ve İstanbul Valiliği’ne belediye başkanının suç işlediğini anlatan dilekçelerle müracaatta bulundum.”

Mayıs 2008 tarihinde verilen soru önergelerinden 15-20 gün sonra Büyükşehir Belediyesi’nin inşaatı durdurmak zorunda kaldığını söyleyen Beğenmiş, “Vatandaş bir tuğla fazla koydu diye kaçak inşaat deyip yıkan belediyenin, kontrol memurları nasıl oluyor da belediye binasından bakıldığında görülen marina inşaatındaki kaçak yapılaşmayı göremiyor” ifadelerini kullandı.

İtiraf meclis tutanaklarına geçti
Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya durdurulmaya ilişkin verilen soru önergesine şöyle yanıt veriyor. “Denizden ve karadan bakıldığında inşaat sahil görünümünü bozuyor. Projeyi tasarlayan mimar ve mühendisler hata yapmış, yeniden revize proje yapılıyor.”

Beğenmiş bunun meclis tutanaklarına geçtiğini, marina projesi inşaatının durdurulması gerekçelerini ise Kıyı Kenar Kanunu’na aykırılık, taban oturma katsayısı (TAKS) ve kat alanları katsayılarına (KAKS) uygun olmama olarak belirtiyor.
Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nün projesinde belirtilen inşaat alanının kat kat fazlasıyla inşaat alanına dönüştürüldüğünü, yani yaklaşık 80 bin metrekare inşaatın kaçak olduğunu söyleyen Beğenmiş, “Deniz bile hesaplanarak inşaat alanı olarak hazırlanmış. Yapılan yat limanı yasalara aykırıdır” dedi.

Belediye özürlü projeler!
Özer Beğenmiş, Belediye Başkanı Erol Kaya’nın övündüğü 3 vizyon projesinden diğer ikisinin, Pendik Pazar Alanı ve Kurtköy Fuar Alanı olduğunu söyledi.

Beğenmiş, Pazar Alanı Projesi’nin başladıktan sonra vatandaşın itirazı üzerine mahkemece 2 yıl önce yürütmesinin durdurulduğunu belirtti. Beğenmiş, “Pazar yeri de 2 yıl önce 15-16 trilyona ihaleye verilmişti. Bu proje de Kıyı Kenar Kanunu’na aykırı bulunduğundan dolayı inşaatı başlayan pazar yeri çürümeye bırakıldı. Halkın parası buralarda yandaşlarına peşkeş çekildi” diye konuştu.

Beğenmiş Kurtköy’de yapılan Fuar Alanı’nın ise fuar alanından çok büyük alışveriş merkezine dönüştürdüğünü kaydetti.
Pendik’te kitle örgütleri ve siyasi partilere çağrıda bulunan Beğendik, yapılacak güç birliğiyle ortak hareket edilerek, AKP’nin bu rantçı ve talancı uygulamalarının karşısında durulabilir dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.