Haberler

TOKİ 1,5 yıl sonra Ataköy arsasını yine vitrine koydu

Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: Sabah
Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat (DATİ) tarafından 2038 yılına kadar kiralanan Ataköy Turizm Tesisleri arsasını yeniden satışa çıkarılıyor. 4 Eylül 2008 tarihinde açık artırma usulü ile ihale edilecek arsanın muhammen bedeli ise peşin fiyat üzerinden 450 milyon YTL olarak belirlendi. Üzerinde Galleria Alışveriş Merkezi, Sheraton Hotel (eski Holiday Inn), Dünya Göz Hastanesi, akaryakıt istasyonu, kapalı otopark ve yat limanı alanı bulunan arsa 139 bin 251 metrekare büyüklüğünde.

Milyar Dolar eder
Ataköy'deki arazi geçtiğimiz yıl boyunca TOKİ, kiracılar ve DATİ üçgeninde tartışmalara neden olmuştu. DATİ'nin arsayı satın almak istemesi üzerine TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, "Tamam ama ihale ile satarım. 500 milyon YTL'den aşağı olmaz. Daha çok veren olursa o kazanır" demiş ve işler karışmıştı. DATİ ile kiralar yüzünden mahkemelik olan Dünya Göz Hastanesi'nin sahibi Eray Kapıcıoğlu'nun, "3 milyar dolarlık kompleksi denizcilere peşkeş çekecekler" diye Başbakan Tayyip Erdoğan'a şikayete gitmesiyle olay büyümüş Başbakan da ihaleyi kamuoyundaki yorumlar nedeniyle iptal etmişti.

TOKİ Başkanı Bayraktar'ın ihalenin iptalinin ardından, "Kamuoyunda 2-3 milyar dolar lafı edilince, bizim bu söylenenlere rağmen ihaleyi daha düşük fiyatlara sonuçlandırmamız mümkün olmazdı. Biz yine de ihaleye çıkalım müşterileri, teklifleri görelim dedik" açıklamasını yapmıştı. TOKİ, arsayı satmak girişimini, kaynak ihtiyacını dış ülkelere borçlanmadan çözmek istemesi şeklinde açıklamıştı.

1.9 milyon YTL kira geliri sağladı
İhale şartnamesine göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı imar planı uyarınca arazide otel, apart otel, gazino, marina, alışveriş tesisleri, yat kulübü, restoranlar, kongre merkezleri, akaryakıt satış üniteleri, gösteri, spor ve eğlence tesisleri ile sağlık kulübü tesisleri yapılabilecek. DATİ'nin kiracılığının sona erdiği 10 Temmuz 2038 tarihinden itibaren mevcut tüm tesisler istenirse yıkılarak malike devredilecek. Bu tarihe kadar da kiralar malike ödenecek. Şartnamedeki bilgilere göre, arsa 2008'de 1 milyon 946 bin YTL kira getirdi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.