Haberler

Konut fiyatlarına maliyet zammı

Tarih: 15 Ağustos 2008 Kaynak: Akşam Yazan: Füsun Çağlar
Faizlerin yükselmesi ve piyasadaki daralma nedeniyle düşen konut fiyatlarına maliyet artışları yansımaya başladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan temmuz ayı enflasyon rakamlarında yüzde 5.34 artışla konut fiyatları rekor kırdı. Yıllık bazda da konut fiyat artışları yüzde 21.84 olurken, konut fiyatlarındaki artışın daha da süreceği ifade edildi. Konut sektöründe son 1 yıldır da girdi maliyetleri ortalama yüzde 46 artış gösterirken, inşaat sektöründe durgunluk nedeniyle maliyet artışlarını fiyatlarına yansıtamayan müteahhitlerin, özellikle yeni başlayacak projelerinde fiyat artışına gideceği belirtiliyor.

İZTO Meclis Üyesi Necip Nasır, siyaset ve ekonomide belirsizliklerin ortadan kalkması ile konut fiyatlarının artmaya devam edeceğini söyledi. Eskidji İzmir Bölge Ortağı Ali Erten de konut fiyatlarında ibrenin yukarıya doğru döndüğünü ifade ederek, inşaat girdi maliyetlerindeki artışların artık fiyatlara yansıtılmaya başlandığını kaydetti.

Fiyatlar Daha da Yükselecek
İZTO Meclis Üyesi müteahhit Necip Nasır, sektörde yaşanan maliyet artışlarının fiyatlara yansımaya başladığını belirterek, bunun sonucu olarak temmuz ayında en çok fiyatı artan ürünlerden birinin de konut olduğunu söyledi. Temmuz ayında yüzde 6’ya yakın artan konut fiyatlarının ortalama yüzde 40’ın üzerinde artan inşaat girdi maliyetleri nedeniyle daha da yükselmesini beklediklerini ifade eden Nasır, “Piyasalardaki belirsizlik de ortadan kalktı. Bundan sonraki süreçte faizlerin düşmesini ve konut fiyatlarının artmasını bekliyoruz. Zaten müteahhitler piyasadaki sıkışıklık nedeniyle girdi maliyetlerine gelen zamları fiyatlarına yansıtamamışlardı. Eski projelerini tamamlayan yeni projelerine başlayan müteahhitler hammadde artışlarını mecburen fiyatlarına ekleyecekler. Fiyatların daha da düşeceğini bekleyenler yanılıyor. Konut almak isteyenler fiyatlar daha da yükselmeden harekete geçmeli” diye konuştu. 

İbre Yukarıya Döndü
Konut fiyatlarında ibrenin yukarıya doğru döndüğünü belirten Eskidji İzmir Bölge Ortağı Ali Erten ise enflasyon rakamlarında uzun zamandır yerinde sayan konut fiyatlarının artmaya başladığını söyledi. Temmuz ayında konut fiyatının yüzde 5.84 oranında arttığına dikkati çeken Erten şöyle konuştu: “Talep azlığı nedeniyle yaklaşık 2 yıldır konut fiyatları artmıyordu. Ancak özellikle son bir yıl içerisinde inşaat maliyetlerinde yüzde 40’a varan artışlar oldu. İnşaat girdilerindeki fiyat artışları, konut üreticilerini zorunlu olarak zam yapma noktasına getirdi. Nitekim son bir aydır konut satış fiyatlarında genel bir artış eğilimi gözlemeye başladık. TÜİK tarafından açıklanan temmuz ayı enflasyon verileri de bu gözlemimizi doğruluyor. Konut fiyatlarında maliyet enflasyonundan kaynaklanan büyük bir baskı var.

Bu baskı kısa zamanda fiyatlara yansıtılacak. Fiyatlar zorunlu olarak artacak.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.