Haberler

İzmir fuarlar kenti olamadı

Tarih: 20 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Onur Çakır

Ekonomik Çözüm Gazetesi’nin "EXPO’yu bırak, fuara bak" kampanyası çerçevesinde düzenlenen "İzmir Fuarcılığı, Ekonomideki Rolü ve Geleceği" konulu panelde, 77’nci İEF’nin geldiği nokta tartışıldı.

Kültürpark 1 no’lu Hol’de düzenlenen panele Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Ahmet Bülent Göksel, İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) Başkanı İlknur Denizli, Ticaret Odası (İTO) Meclis Başkanı Necip Kalkan, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Akın Kazançoğlu, CHP İl Başkanı Kemal Karataş, İZFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Erkan Koyuncu katıldı. Oturum Başkanlığını Kalkan’ın yaptığı panelde ilk sözü alan İZSİAD Başkanı İlknur Denizli, fuarın eski durumundan çok uzakta olduğunu söyledi.

Potansiyeli kullanamıyoruz
İzmir’in fuarlar kenti olmayı başaramadığına dikkat çeken Denizli, "Var olan potansiyeli kullanamıyoruz. Fuarın eski hali kalmadı, ama bir fuarcılık geleneği bize miras kaldı" dedi. Fuarcılık tartışmalarının zemininin değiştirilmesi gerektiğini ifade eden Denizli, ekonomik fayda için yeni fikirler oluşması gerektiğini vurguladı. İTO Meclis Başkanı Necip Kalkan da fuarcılığın önemine dikkat çekerek, üyelerine 15 yıldır fuar desteği sağladıklarını belirtti, "Mal üretmek önemli değil. Önemli olan satabilmek. İzmir’deki fuar canlılığı yaratıyor" dedi.

Yavaş yavaş kan kaybediyor
CHP İzmir İl Başkanı Kemal Karataş, 77 yıl önce kurulan fuarın şimdi kimseyi mutlu etmediğini belirterek, "İEF her yıl büyüseydi EXPO’yu alabilirdik. 40 yıl önce İEF’ye katılan ülke sayısına bakın. Şimdi bir elin parmakları kadar ülke katılıyor" diye konuştu. İTO Başkan Vekili Akın Kazançoğlu ise, İEF’nin 1990’lı yıllara kadar bir dünya markası olma özelliğini koruduğunu, ancak daha sonra fuarcılıkta yaşanan ihtisaslaşmaya uyum sağlayamadığı için yavaş yavaş kan kaybettiğini söyledi. Kazançoğlu, "Fuarlara yönelik politikalar üretmeliyiz. İzmir’de düzenlenen fuarlar için etkin tanıtımlar yapılmalı" dedi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.