Haberler

Cezaevi kaldırılıp yerine Adliye Sarayı yapılacak

Tarih: 20 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Adliye Sarayı mimarisinde Selçuklu motifleri kullanılacak. Milletvekilleri Mikail Arslan ve Abdullah Çalışkan''ın girişimleriyle yapılacak saray projesinin yakında hayata geçirileceği bildirildi.

Kırşehir Adliye Sarayı Projesi''nin ''Anıt Eser'' niteliğinde olacağını vurgulayan milletvekili Mikail Arslan, "Merkezdeki yarı açık cezaevinin boşalması ile birlikte bu arsa üzerine, Adliye Sarayı yapılmasını kararlaştırdık. Projenin ihalesi yapıldı ve projenin yüzde 95''lik kısmı tamamlandı. İlgili kuruma teslim edildi. Örnek bir proje oldu. Anıt eser niteliğindeki bu proje, aynı zamanda yöremizin kendi kültürüne ait örnekleri yansıtacak. İyi bir mimar bu ihaleyi aldı ve proje hazırlandı" dedi.

Cephe mimarisinin Selçuklu mimarisine benzeyeceğini vurgulayan Arslan, "Kırşehir il merkezi Aşıkpaşa Mahallesi''nde şuanda açık cezaevi olarak kullanılan ve mülkiyeti hazineye ait 93 ada 115 nolu 11 bin 47 metrekarelik alanda inşa edilecek olan ve proje çalışmaları devam eden Kırşehir Adalet Sarayı, bodrum, zemin kat ve 4 normal kattan oluşacak . Toplam kapalı alanı yaklaşık olarak 21 bin metrekare olacak. Yapılacak Adalet Sarayı bünyesinde ayrıca 1 Ağır Ceza Mahkemesi, 1 Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi, 1 Çocuk Mahkemesi, 3 Asliye Ceza Mahkemesi, 2 Sulh Ceza Mahkemesi, 3 Asliye Hukuk Mahkemesi, 2 Sulh Hukuk Mahkemesi, 1 Kadastro Mahkemesi, 2 Aile Mahkemesi, 1 İş Mahkemesi, 2 İcra Mahkemesi, 1 İnfaz Hakimliği, 1 Nöbetçi Hakimlik, 1 Nöbetçi Savcılık, 1 İdare Mahkemesi, 1 Vergi Mahkemesi, 2 İcra Müdürlüğü, 1 Seçim Müdürlüğü, denetimli serbestlik birimleri, Adalet Komisyonu Başkanlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı birimleri, Baro, arşiv ve genel tesislerden oluşmakta. Projenin tamamlanması ve öncelikle açık cezaevinin taşınması ile inşaatına başlanacak olan Adalet Sarayı''nın hizmete açılması ile Kırşehir''imiz, tarihi ve kültürel zenginliğine yakışır Selçuklu mimarisine özgü cephe süslemesine sahip güzel, fonksiyonel ve ferah bir hizmet binasına kavuşmuş olacak" dedi.

Adalet Sarayı''nın hizmete girmesi ile de mevcut adliye binasının Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü''ne devredilmesinin planlandığını kaydeden Arslan, arsanın plan tadilatı yapılmasında emeği olan Belediye Başkanı Halim Çakır''a teşekkür etti.

Cezaevi kalkıyor
Adliye Sarayı yapılması için uygun görülen merkezdeki Yarı Açık Cezaevi''nin taşınacağını belirten Arslan, "Kırşehir''in aslında önemli konularından bir tanesi merkezde bulunan açık cezaevinin konumuydu. Bununla ilgili sivil toplum kuruluşlarının bize birçok kez talebi oldu ve taşınması noktasında çalışmalar başlattık. Kırşehir-Kırıkkale karayolu üzerinde Orman Fidanlığı''na ait 487 dönüm arazi, Orman Bakanlığı''ndan cüzi bir bedelle devri gerçekleşti. Devri gerçekleştikten sonra proje ihalesi yapıldı ve hemen yapım ihalesi gerçekleşti. 1 yıl sürdü proje. Proje ile buranın Türkiye''nin en iyi açık cezaevlerinden birisi olduğuna inanıyoruz. İhale onaylandı ve yüklenici firma çalışmalara başladı. Merkezdeki cezaevi buraya taşınacak" dedi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.