Haberler

Limyra''da "hamam" ortaya çıkarılıyor

Tarih: 20 Ağustos 2008 Kaynak: CNN Türk
Antalya''nın Finike ilçesine bağlı Yuvalı köyü Zengeder mevkisindeki Limyra Antik Kenti''nde geçen yıl tespit edilen ve hamam olduğu düşünülen buluntu, bu yılki kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılıyor.

Limyra (Zemuri) Antik Kenti''nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Avusturya Arkeoloji Enstitüsü işbirliğiyle yürütülen kazı çalışmalarının, 15 kişilik bir ekiple 19 Eylüle kadar sürdürüleceği bildirildi.

Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından 1969 yılında başlatılan, sonraki yıllarda ise Avusturya Üniversitesi ve Avusturya Arkeoloji Enstitüsü tarafından 10 kilometrelik alanda devam ettirilen çalışmalarda, tarihi MÖ 7. yüzyıla kadar uzanan Limyra kentinin, Likya Birliği''ne başkentlik yapmış önemli bir ticari merkez olduğu belirlendi.

Roma ve Bizans döneminde ise piskoposluk düzeyinde bir dini merkez olarak varlığını sürdüren kentte, ortaya çıkarılan antik tiyatro, anıt yapılar, hamamlar, kiliseler, kaya mezarları ve sur duvarlarının bölgenin antik tarihini belirleme açısından zengin bir kaynak oluşturduğu kaydedildi.

Avusturya Arkeoloji Enstitüsü''nden Dr. Martin Seyer''in başkanlığındaki kazılarda geçen yıl ortaya çıkarılan ve hamam olduğu sanılan kalıntılar üzerinde çalışmalara devam edildiği belirtildi.

Limyra''nın geniş bir coğrafyaya yayılmış büyük ve önemli bir kent olduğuna dikkati çeken Kazı Başkanı Seyer, şu bilgileri verdi:

"Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği halinde kazılarımız önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Gün yüzüne çıkarılan önemli eserleri bu güne kadar olduğu gibi Antalya Müzesi''ne göndereceğiz. Bazı eserleri ise kazı alanında oluşturduğumuz alanda bakımlarını yaparak sergileyeceğiz."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.