Haberler

Haydarpaşa 100 yaşında

Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Evrensel
1917 yılındaki sabotaj sonucu patlamaya, 4 büyük depreme ve 1918 yılındaki İngiliz uçaklarının bombardımanına rağmen sapasağlam ayakta duran Haydarpaşa Tren Garı, 100 yaşına girdi.

Toplum ve Kent İçin Haydarpaşa Dayanışması tarafından yapılan basın açıklamasında, Haydarpaşa’nın trenlere kapatılmasına kimsenin gücünün yetmeyeceği ve Haydarpaşa’dan daha yüzyıllarca tren sesinin eksik olmayacağı söylendi. Demiryolu çalışanları ellerinde tek tek harflerden oluşan ve üzerinde ‘Haydarpaşa 100 yaşında’ yazan dövizleri taşıyarak, “Haydarpaşa halkındır satılamaz” ve Haydarpaşa trenlere kapatılamaz” sloganlarıyla Haydarpaşa Tren Garı’nda dolaştılar. Renkli görüntülere sahne olan Haydarpaşa’da, turistler ve halk alkışlarla demiryolu çalışanlarının eylemine destek verdi. Daha sonra ‘Geçerken Senfoni’ grubu küçük bir müzik dinletisi sundu.

Haydarpaşa Garının merdivenlerinde bir araya gelen Toplum ve Kent İçin Haydarpaşa Dayanışması bileşenlerinden BTS 1 No’lu Şube Başkanı Hasan Bektaş ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhçu basın açıklaması yaptı. Haydarpaşa’nın trenlere kapatılarak otel yapılmak istendiğini ve şu ana kadar konuyla ilgili yaptıkları çalışmaları anlatan Bektaş, “Ülkemizin ve dünyamızın kültür mirası olan Haydarpaşa gar ve liman çevresini, her türlü yasa ve yönetmeliği, bilimsel ve etik kuralı hiçe sayarak, ‘Önce Manhattan, sonra da Venedik yapacağız’ deyip, yüksek yoğunluklu yapılaşmaya açarak, küresel emlak tacirlerinin kullanımına sunmaya çalışanların, her türlü yöntem, arayış ve oyunlarını bugüne dek boşa çıkarttık, bundan sonra da boşa çıkartacağız. Nice 100 yıllara Haydarpaşa gar” şeklinde konuştu.

Birilerinin 4 yıldır Haydarpaşa’yı yağma projeleri hazırladığını vurgulayan Muhçu ise, kültürel anlamdaki sorumluları göreve çağırarak, Haydarpaşa’nın geleceğine dair umutlu olduklarını söyledi. Basın açıklamasının ardından söz alan BTS Genel Başkanı Yunus Akıl ise, Haydarpaşa ile birlikte demir yollarının da özelleştirilmek istendiğini dile getirdi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.