Haberler

Ucuz Avrupalı''yı bırak bol paralı jet-set''e bak

Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Avrupalı jet-set''e (yüksek sosyete) yönelik villalar üreten Novron''un Genel Müdürü Röstem Hairedin, Türkiye sahillerinin, İspanya''nın bugün kurtulmaya çalıştığı, satılamayan alt gelir grubuna yönelik villalarla dolu olduğunu söyledi.

ABD''de başlayan, daha sonra da Avrupa''yı etkisi altına alan mortgage krizi, Ege ve Akdeniz sahillerinde yabancılara yönelik konut ve villa yapan müteahhitleri vurdu. Bodrum, Kuşadası gibi turizmin gözde bölgelerinde yapılan küçük metrekareli konutların bir çoğu, hedef kitle olarak belirlenen alt gelir grubundan Avrupalılar sıkıntıya girdiği için satılamadı.

Evler küçük
Bodrum Azure ve Belek Feroina projelerine imza atan Finlandiya ve İngiliz ortaklı Novron''un Genel Müdürü Röstem Hairedin, Türkiye''de yabancılara yönelik konut üretiminde büyük eksiklikler olduğunu söyledi. Bodrum''daki yeni projeleri Ardesco Villaları''nın tanıtımı için basın toplantısı düzenleyen Hairedin, Türkiye''nin kıyı şeridindeki yapılaşmaya dikkat çekti. Ünlü tatil beldelerinde çok küçük evler üretildiğini belirten Hairedin, ''Avrupa''nın alt gelir grubuna yönelik evler üretmişiz. İspanya bu kitleden kurtulmaya çalışıyor. Orta ve üst gelir grubundaki yabancılar daha çok para harcıyor. Bu kesimin ülkemize çekilmesi bizim için daha faydalı olur'' dedi.

Mortgage krizi vurdu
Türkiye''nin sahil şeridinde satılamayan çok sayıda ev olduğunu belirten Hairedin, elde kalan evlerin daha çok ingiltere ve diğer Avrupa ülkelerindeki alt gelir kesimine hitap ettiğini kaydetti. ABD''de başlayan mortgage krizinin İngiltere ve İspanya gibi Avrupa ülkelerinde de hissedildiğini hatırlatan Hairedin, ''Türkiye''nin artık orta ve üst gelir grubuna yönelik konutlar ve hizmetler üretmesi lazım'' dedi. Villaların mimarı Mehmet Kütükçüoğlu da sadece metrekare gözeteren bir inşaat anlayışının çok zararlı olduğunu ve eninde sonunda elde patlayacağını vurguladı.

Tüm hizmetler kapıya geliyor
Novron''un ''Residence+'' konseptinde tüm hizmetler kapıya kadar geliyor. Bir telefonla, kaptanı ve mürettebatıyla bir yat, köpek bakıcısı, bahçıvan, hizmetçi, aşçı, masör ve özel şoför emre amade bir şekilde Ardesco sakinlerinin yanı başında yer alıyor.

1 Ekim''e kadar yüzde 10 indirimli satılacak
Novron Genel Müdürü Röstem Hairedin, Bodrum''un en güzel köşelerinden birinde, sadece 24 adet üretilecek olan Ardesco Villaları''nın hedef kitlesinde Avrupalı Jet-Set''in olduğunu ancak İstanbul''dan da müşteri beklediklerini dile getirdi. 6 milyon eurodan fazla yatırımla ''residence plus'' tarzında sunulan villaların fiyatları, metrekare ve sunulan ultra konfor hizmetlerine göre 379 bin - 985 bin euro arasında değişiyor. 1 Ekim 2008''e kadar yüzde 10 indirimli tanıtım fiyatıyla satışa sunulacak. Proje, 2009 yazında teslim edilecek.Novron''un daha önce ürettiği Bodrum Azure ve Belek Feroina''daki müşterileri arasında Hewlett Packard CEO''su Jan Mean, Lo''real Genel Müdürü Joahim Meis gibi, büyük şirket ve fonların üst yöneticilerinin bulunduğu öğrenildi. Projede sunulan hizmetlerden bazıları şöyle: Konuklarınızla değişik bir gece geçirmek istediğinizde dekorasyonundan garsonuna kadar tüm detaylarıyla hazırlanmış bir parti, makyözünüz, siz Bodrum''da eğlenirken çocuklarınıza itinayla bakabilecek bakıcılar, stilistiniz, spor hocanız, psikoloğunuz, daha niceleri Ardesco''da sizleri bekliyor.

İstanbul ve Ankara''ya 55 milyon bütçe ayırdı
Novron''un 2-3 yıl içerisinde bölgesel bir konut geliştirme şirketlerinden biri olmayı hedeflediğini dile getiren Novron''un Genel Müdürü Röstem Hairedin, bu nedenle İstanbul ve Ankara için 55 milyon euro ve Rusya''nın Ural bölgesi için de 80 milyon euroluk bütçe ayırdıklarını söyledi. İstanbul''da şehir merkezine yakın villa ve rezidanslar üreteceklerini belirten Hairedin, bunun için arsa arayışında olduklarını ifade etti. Hairedin, "İstanbul''daki arsa arayışımız sürüyor. Kentsel dönüşüm projelerine ilgi duyuyoruz" ifadelerine yer verdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.