Haberler

Belediye Tarlabaşı''nı Açık Çöplüğe Çevirdi

Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Birgün Yazan: Zeynep Kuray
Beyoğlu Belediyesi tarafından çöpler içinde yaşamaya mahkûm edilen Tarlabaşı Hacı Ahmet Mahallesi halkına DTP sahip çıktı. Kürtlerden, göçmenlerden ve Romanlardan oluşan mahalle sakinlerinin, defalarca imza toplayıp şikâyette bulunmalarına rağmen, Beyoğlu Belediyesi ısrarla başka semtlerden aldığı çöpleri mahallenin içinde bulunan eski otoparkın yanına atmaya devam ediyor.

Belediye tarafından çöp toplama merkezi olarak kullanılan mahallenin sakinlerinin sağlığının tehdit altında olduğuna dikkat çeken DTP Beyoğlu İlçe Başkanlığı, işine gelince zengin semtlere torpil yapan belediyelerin, sıra yoksul semtlere gelince nasıl bir ayrımcılık sergilediklerinin ortaya çıktığını vurguladı.

İnsanların Sağlığı Tehdit Altında!
Taksim Talarlabaşı Hacı Ahmet meydanında toplanan mahalle sakinleri ve DTP yetkilileri Beyoğlu Belediyesinin ayrımcılığını protesto etti.

Mahalleliye seslenen DTP İstanbul İlçe Başkanı Halil Aksoy, “Siz buradan başbakan çıkartıyorsunuz başbakan ise sizin ilçenize çöp atarak cevap veriyor. Daha gözlerinin önündeki mahallelere sahip çıkamayan hükümet, utanmadan bir de Diyarbakır’ı istiyor” dedi.

Aksoy, insanların yoksulluk içinde yaşam mücadelesi verirken bu ağır koşullar yetmiyormuş gibi şimdi de çöp kokusu içerisinde yaşamaya mahkûm edildiklerine dikkat çekti. Semt sakinlerinin Kürtlerden, göçmenlerden ve Romenlerden oluştuğunu belirten Aksoy, “Bu insanların günahı nedir? Kürt olmaları mı? göçmen olmaları mı? Romen olmaları mı? Bu yüzden mi onlara farklı davranılıyor ve çöpler içinde bırakılıyorlar?” diye sordu.

Tarlabaşı Hacı Ahmet Mahallesi sakinleri adına söz alan Hayri Eser, mahale halkının bir taraftan çetecilik ve toplumsal yozlaşma uğraşırken, diğer taraftan belediyenin ayrımcı politikaları eklenince yaşamlarının çekilmez hale getirdiğini vurguladı. Eser, hükümetin İstanbul’un zengin semtlerine hizmet geliştirmekte kusur görmezken, yoksul semtlerde yaşanan sorunlar karşısında üç maymunu oynadığını belirti. Belediyelerin halka hizmet için varolduğunu vurgulayan Eser, “Mahallemizin kirletilmesine, sosyal dokusunun yozlaşmasına ve her türlü toplumsal, siyasal ayrımcılığa karşı asla sessiz kalmayacağız ve bu gidişata dur diyeceğiz” diye konuştu.

"Pencereleri Açamaz Hale Geldik"
Belediye tarafından çöp içinde yaşamaya mahkûm edilen mahalle halkı isyan etti.

- Ayşe Yıldırım: Biz hep hasta olduk. Cam bile açamaz hale geldik, açtığımızdan kokudan ve tozdan geçinmiyor. Çocuklarımızın mikrop kapacağından korkuyoruz. İmza toplayıp belediye yetkililerine şikâyete bulunduk ama nafile. Onlar çocuklarını böyle bir ortamda büyütür mü acaba? Utanmadan belediye başka semtlerden topladığı çöpleri bizim mahallenin ortasına bırakıyor. Bu nasıl bir insanlık?

- Mazlum Dikmen (Bakkal): Çok iğrenç bir durum içindeyiz. Tarlabaşını çöp götürüyor. Değer verilmiyor. Çoğunluk Kürt vatandaşı olduğu için böyle bir uygulama olduğunu düşünüyorum.Bir ay önce imza topladık belediyeye verdik ama hiçbir şey değişmedi. Burası tam anlamıyla unutulmuş bölge haline geldi.

- Mustafa Aslan: Büyükşehir belediyesi burayı çöp deposu olarak kullanıyor. Çocuklar mikrop kapıyor, nefes bile alamıyoruz.Bu çöplerin derhal kaldırılmasını istiyoruz. Böyle bir ayrımcılığı kabul etmiyoruz.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.