Haberler

Her gökdelene heliport yapılacak

Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılılık Genel Müdürlüğü (SHGM), yüksek binalarda yaşanacak yangın ve benzeri olaylara zamanında müdahale edilebilmesi, afetlerde kurtarma ve tahliye çalışmalarına destek sağlanması amacıyla ''Her Gökdelene Bir Heliport'' projesi başlattı.

Projenin bir diğer hedefi de günlük hayatta helikopter taşımacılığının aktif olarak kullanılmasına vesile olmak.

Özellikle büyük kentlerde yüksek binaların sayılarında yaşanan hızlı artış ve şehir içi ulaşımda büyük kolaylık sağlayan helikopter işletmeciliğinin gelişmesi Ulaştırma Bakanlığı''nı harekete geçirdi. SHGM, gökdelenlerde meydana gelebilecek yangın ve benzeri olaylara zamanında müdahale edilmesinin yanı sıra diğer afetlerde de kurtarma ekiplerine ciddi katkı sağlayacağı düşüncesiyle, her gökdelene bir helikopter iniş-kalkış alanı yapılmasına yönelik çalışma başlattı. İçişleri Bakanlığı aracılığı ile imar planlarının hazırlanmasından ve yapı ruhsatlarının verilmesinden sorumlu belediye başkanlıklarına yazı gönderilerek proje hakkında bilgi verildi. Yangın gibi durumlarda tahliye için havayolunun kullanılmasının önemine dikkat çekilen yazıda, yüksek binaların çatılarına inşa edilecek helikopter iniş kalkış alanlarının diğer afetlerde kurtarma çalışmalarına da büyük destek sağlayacağı belirtildi. Yazıda ayrıca, bina projeleri hazırlanırken planlanmayan, sonradan ilave edilmek istenen helikopter iniş kalkış alanlarının ileride statik problemlere yol açabileceği ve bu sebeple yapım aşamasında iken heliport inşasının değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi. Projenin diğer hedefi kentlerdeki trafik sorununa alternatif olarak son yıllarda gelişen helikopter taşımacılığına destek sağlamak. Binaları kullanacak kişi, kurum ve şirketler göz önüne alındığında, iniş kalkış alanlarının günlük hayatta aktif olarak kullanılması planlanıyor. Ayrıca heyetlerin şehir içi ulaşımda helikopterleri tercih etmesi ile karayolundaki sıkıntıların azaltılması hedefleniyor. Helikopter iniş kalkış alanı standartlarını öğrenmek ve başvuruda bulunmak için www.shgm.gov.tr/doc3/shy14b.doc sayfasındaki Heliport Yönetmeliği ile www.shgm.gov.tr/doc3/helbasformu.doc sayfasındaki formdan faydalanılabiliyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.