Haberler

Melih Gökçek Eymir Gölü için anket yaptırıyor

Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Ankara Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek, Eymir Gölü konusundaki ısrarlı tutumundan vazgeçmiyor. Gökçek, bu kez de belediyenin resmi internet sitesinde anket düzenletiyor. ODTÜ’ye ait Eymir Gölü, son yıllarda etkisini gösteren küresel ısınma nedeniyle sularının bir kısmını kaybetti. Geçtiğimiz günlerde çıkan orman yangınıyla da Eymir, ciddi bir tehlike atlattı. Tüm bunlara karşın Eymir Gölü, bünyesinde barındırdığı doğal zenginliklerin önemli bir kısmını koruyor. Bakım ve güvenliğinden ODTÜ’nün sorumlu olduğu gölde, kürek ve su sporları, balık avlama ve piknik gibi etkinlikler yapma olanağı bulunuyor. Göl, konumu nedeniyle şehrin boğucu ve kirli havasından da uzak. Aynı zamanda göl çevresinde doğa yürüyüşleri de yapılıyor. Gölden faydalanmak isteyenler ise giriş için ODTÜ’den kimlik kartı çıkararak tüm bu olanaklardan yararlanabiliyor.

Mogan’ın Hali Ortada
Diğer yandan halka açık olan komşu göl Mogan ise eski zenginliğinden uzak bir görüntü çiziyor. Göle atık bırakılmasının önüne bir türlü geçilememesi nedeniyle Mogan’daki kirlilik sorunu devam ediyor. Gölü ziyaret edenler Mogan’da pet şişelerden naylon torbalara hatta otomobil lastiğine kadar birçok katı atıkla karşılaşıyor. Gölde bulunan balıkların sayısında da kirlilik nedeniyle önemli bir azalma görülüyor. Göl, çevresindeki aşırı yapılaşma nedeniyle de doğal görünümünü kaybediyor. Kızılırmak’tan getirilen su ise gölün seviyesinin düşmesine engel olamadı. Su seviyesi düşen gölde ise yosunlaşma görüntüleri ortaya çıkıyor.

Mogan Gölü’nün durumu ortadayken Anakent Belediyesi Eymir’i de almak istiyor. Katıldığı her platformda Eymir konusundaki ısrarını yineleyen ve “Eymir Gölü’nü verirseniz halka açarız, vermezseniz su vermem” diyen Melih Gökçek, belediyenin “www.ankara.bel.tr ”adlı internet sitesinde Eymir Gölü’nün halka açılması konusunda anket yaptırarak zemin yokluyor. Yapılan ankette “Eymir Gölü halkın kullanımına açılmalı mı, yoksa sadece ODTÜ’nün kart verdiği kişiler mi yararlanmalı?” diye soruluyor ve katılımcılara “Evet, halkın kullanımına açılmalı”, “Hayır, ODTÜ kart sahipleri kullanmalı” olmak üzere iki şeçenek sunuluyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.