Haberler

Mavi bayraklı koyda aşırı kirlilik isyanı

Tarih: 26 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yaşar Anter
Bodrum’da temizliğin simgesi olan mavi bayrak verilen Torba Koyu’nda deniz bir haftadır aşırı kirlendi. Koyda denize girilemezken tatilciler ve turizmciler tepki gösterdi, eylem yaptı.

Bodrum’un mavi bayraklı Torba Koyu’nda deniz aşırı kirlendi. Bir haftadır süren kirlilik nedeniyle denize giremeyen tatilciler sahilde eylem yaptı. Torba Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Asiye Demirel ile Türkiye Yeşiller Partisi Eş Başkanı Bilge Contepe’nin de katıldığı eylemde yaklaşık 300 tatilci kirliliğine isyan etti.

Torba Koyu’nda 15 yıl önce satın aldığı villada altı ay kalan Sabiha Nart, "Son iki yıldır sık sık meydana gelen kirlilik nedeniyle denize giremiyoruz. Cilt hastalıklarına yakalanıyoruz. Villamı satışa çıkardım. Artık burada kalmayacağım" derken, Baraka Restoran işletmecisi Gamze İntepe "Yaklaşık üç haftadır sahile gelenler ve müşteriler denize giremeyip duş alıp güneşlenmeye başladı. Bu kirlilik içerisinde kimseye ’denize girin’ diyemediğimiz gibi yabancı turistlere durumu anlatmakta güçlük çekiyoruz" dedi.

Martıyı kurtardılar
Torba Koyu’ndaki villasında yaşayan Türkiye Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Bilge Contepe üç gün önce aşırı kirlilik ve yağ kaplı denizin üzerinden bir martının uçamadığını ve ölmek üzereyken kurtardığını belirterek şunları söyledi:

"Denizden motoryatların, çok yakındaki İkiz ve Salih adalarındaki balık çiftliklerinden bırakılan atıkların yarattığı kirlilik mavi bayraklı koyu cehenneme çevirdi. Gördüğünüz gibi öğlenin ortasında 50’ye yakın turistik tesis ve beş bin kişinin bulunduğu plajda üç kişi denize giremiyor, güneşlenmekle yetiniyor. Pislik Güllük Körfezi boyunca yayılıyor. Martılar ölmeye, çocuklar ishal olmaya başladı. Sahil güvenliği, kaymakamlığı ve valililiği aradık ancak iki haftadır tek bir yetkili bile gelip inceleme yapmadı, tedbir alınmasını sağlamadı."

Pislik koyu bitirdi
Torba Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Asiye Demirel, 10 yıl önce, balık çiftlikleri ÇED raporu alırken sekiz bin imza toplayarak itiraz ettiklerini hatırlattı. 10 bin yatak kapasiteli ve bin 500 konutun bulunduğu Torba’da arıtma tesisi yapılmasını istediklerini, sekiz yıl önce boruların döşenmesi dışında her hangi bir girişimde bulunulmadığını belirten Demirel, şöyle konuştu:

"Arıtma tesisi yapılmadığı gibi yatların sahilden 50 metre açığa demirleyip günlerce konaklamasına izin verdiler. Denizden, karadan ve adalardan gelen atıklar, pislikler su derinliği, akıntısı ve sirkülasyon olmayan koyu çöplüğü çevirdi. Beş yıldızlı otellerin ve butik otellerin bulunduğu koyda artık insanlar denize girmeye korkar hale geldi. Dernek olarak iki haftadır yazılı ve sözlü olarak yaptığımız tüm müracaatlar sonuçsuz kaldı. Yetkililer felaketin boyutunu görmek için neyi bekliyorlar anlamıyorum. Gerekli tedbir alınmazsa mayo ve bikinilerle kaymakamlık ve belediyeye gidip eylem yapacağız."

Cehenneme çevirtmeyiz
Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan da, "Mavi bayraklı koylarımızı daha çok koruyup, sayılarının artması için gayret gösterirken turizmin en önemli merkezlerinden biri Torba’da deniz kirliliğini anlamak mümkün değil. Olayın sorumlularını bulmak için Sahil Güvenlik, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ve Sağlık Grup Başkanlığı yetkililerini harekete geçirdim. Vatandaş isyan etmekte haklı. Torba Koyu’nu 24 saat denetim altında tutacağız" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.