Haberler

Hırsız içeride iken kapı kilit tutmuyor

Tarih: 26 Ağustos 2008 Kaynak: Evrensel
Balıkesir’in Akçay ilçesinde gerçekleştirilen 5. Akçay İda Kültür ve Sanat Şenliği kapsamında gerçekleştirilen Kaz Dağları ve Maden Talanı konulu panelde Kazdağı’nda yapılmak istenen altın madenciliği tartışıldı. Akçay Belediyespor Çaybahçesi’nde gerçekleştirilen panele EGEÇEP Yönetim Kurulu Üyesi Av. Arif Ali Cangı, Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şube Başkanı Ertuğrul Barka, Dikili Jeotermal AŞ Genel Müdürü-Maden Mühendisi Hasan Gökvardar ve GÜMÇED Edremit Şube Başkanı Mehmet Akif Öznal konuşmacı olarak katıldı.

26 maden ruhsatı verdiler
Paneli yöneten M. Akif Öznal açılışta yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan’ın Rize de çevrecilere yönelik söylediklerini eleştirdi. Öznal, çevrecileri “işi gücü olmayan bir grup” olarak niteleyen ve “Ben çevrecilerin daniskasıyım” diyen Başbakan’a; “Siz olsa olsa çevreyi katletmenin daniskası olabilirsiniz” sözleriyle yanıt verdi. Kazdağı’nın Biga Yarımadası’nın tamamına yayıldığını aktaran Öznal, bakanın aksi yönde iddialarına rağmen Kazdağı Milli Park Alanı içerisinde 26 tane maden ruhsatı verildiğini kaydetti. Öznal, “Bunun adı resmen ihanettir. 81 yabancı şirket ve yerli uzantısı yeraltı zenginliklerimizi yağmalamak istiyor” diye konuştu.

Hırsız içeride ise…
Öznal’ın ardından konuşan Ertuğrul Barka, sürdürülebilir kalkınma masalı ile ülke topraklarının büyük bir hızla kirletildiğine dikkat çekerek, IMF, DB politikaları ile az gelişmiş ülkelerin sürekli borçlandırıldığını ve bu ülkelerin borçlarını ödeyebilmek için en son yeraltı zenginliklerini satmak zorunda kaldıklarını kaydetti. Barka, Türkiye’de de benzer bir süreçten geçildiğini belirtti. Barka, “Ülke işbirlikçiler eli ile yağmalanıyor. Hırsız içeride iken kapı kilit tutmuyor yani” dedi.

Av. Arif Ali Cangı ise Bergama, Kışladağ, Efemçukuru ve Allianoi ile ilgili gelinen son nokta hakkında bilgileri aktardı.
Dikili Jeotermal AŞ Genel Müdürü- Maden Mühendisi Hasan Gökvardar da uluslararası madenci şirketlerin sermaye yapıları konusunda da önemli bilgiler verdi. Akçay Belediye Başkanı Cahit İnceoğlu’nun da izlediği panel, soru yanıt kısmının ardından sona erdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.