Haberler

İzmir’de yatırımcıya verecek arsa kalmadı

Tarih: 26 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Tolga Albay
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı’nda, yeni sanayi bölgelerine ihtiyaç duyulmadığı anlayışıyla genişleme alanı gösterilmediğini, aradan 1 yıl geçmeden kentte sanayi arsası bulunamaz duruma gelindiğini öne sürdü.

İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, kentte yatırım yapmak isteyenlere verilebilecek arsa kalmadığını öne sürdü. Demirtaş, geçen yıl kabul edilen 1/25.000 ölçekli İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı’nda, yeni sanayi bölgelerine ihtiyaç duyulmadığı anlayışıyla genişleme alanı gösterilmediğini, aradan 1 yıl geçmeden kentte sanayi arsası bulunamaz duruma gelindiğini öne sürdü. İzmir’de yerel yönetimlerin sanayinin gelişmesi değil, durdurulması anlayışında olduğunu söyleyen Ekrem Demirtaş, şöyle dedi: “Bugün 50 dönüm sanayi parselini İzmir’e yakın bir yerde bulmanız mümkün değil. Ancak Tire veya Aliağa OSB’ye gitmek zorundasınız. Bunlar dışındaki tüm bölgeler doludur. Yatırımcıya verecek arsa kalmadı. Şu anda bizden arsa isteyen pek çok yatırımcı var. Ama maalesef sanayi gelişme alanlarımız Tarım Bakanlığı’nın aksi görüşüne rağmen belediye tarafından tarım alanı ilan edildiği için yeni parsel yaratamıyoruz. İzmir’de binlerce kişi iş ve aş bekliyor, yatırımcı hazır ama biz yer gösteremiyoruz.”

‘Çarpıklığı doğurdu’
OSB’lerde yeteri kadar parsel üretilemediği için yatırımcının çarpık sanayileşmeye yönelmek durumunda kaldığını belirten Demirtaş, belde belediyelerinin yol kenarlarındaki verimli tarım arazileri üzerinde belirlediği sanayi parsellerinin dalga dalga büyüyerek istenmeyen görüntüler oluşturduğunu kaydetti.
İzmir’in yeni OSB alanlarına ihtiyaç duyduğunu dile getiren Ekrem Demirtaş, İzmir Ticaret OSB için istedikleri genişleme alanının yerel yönetim tarafından doğal koruma alanı ilan edildiğini ifade etti. Bölgenin eski belediye çöplüğü olduğunu anlatan Demirtaş, genişleme alanı taleplerinin reddedildiği yazıda Pancar ve Torbalı OSB’lerin henüz boş olduğunun bildirildiğini, oysa Pancar’da yer kalmadığını, Torbalı’da ise OSB bulunmadığını vurguladı.

Yatırımcıya bürokrasi engeli
İzmir’de yatırım yapmanın Türkiye’deki tüm bölgelerde yatırım yapmaktan daha zor hale geldiğini, yerel ve merkezi yönetimlerin koyduğu bürokrasi kaynaklı birçok engelin bulunduğunu sözlerine ekleyen Ekrem Demirtaş, şöyle konuştu: “İzmir’de yatırım yapan insan, yaptığına yapacağına pişman olur. Merkezi idareden kaynaklanan zorluklar her yerde var ancak İzmir’de biraz daha fazla. İzmir’de liman yapmaya kalktığımızda bize Tarım ve Bayındırlık bakanlıklarının buradaki müdürlükleri olumsuz görüş verdi. Aynı tarihte Çanakkale liman teşebbüsüne girdi. Her yerden olumlu görüş alındı. Çanakkale’de olumlu da İzmir’de olumsuz mu? Buna siyasi tavır demek mümkün değil ama İzmir’de insanlar çok eleştirildiği için tüm kesimler çok daha dikkatli davranmak zorunda kalıyor. Bu dikkat, hem işi yavaşlatıyor hem de işi olumluya doğru yöneltmiyor. İzmir’de sorun yaşama ihtimali, ülkenin diğer tüm kentlerinden daha yüksek.”
Demirtaş, ortaya koydukları projelerin sürekli olarak engellenmesi nedeniyle yerel seçimlere kadar yerel yönetimlerden izin alınması gereken hiçbir projeyi gündeme getirmeyeceklerini de söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.