Haberler

İzmirlilere musluk suyu kullanmayın uyarısı

Tarih: 27 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Utku Bolulu
İzmir, iki aydır mücadale ettiği arsenikli suya, susuzlukla karşı karşıya kalınca teslim oldu.

Tahtalı Barajı’nın dibe vurmasıyla su kesintilerinin artması üzerine, haziran ayında arsenik oranı yüksekliği nedeniyle kapatılan Göksu ve Sarıkız kuyuları İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından devreye alındı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu, önceki gün yaptığı açıklamada, kabul edilebilir değer litrede 10 mikrogram olmasına karşın, aralık ayına kadar kentin tamamında musluklardan 20-30 mikrogram arası arsenikli su akacağını söyledi. Kocaoğlu, musluklardan akan suyun içilmemesi ve yemeklerde kullanılmaması uyarısında bulundu.

Suyla ilgili uyarı İzmir’de telaş yarattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Karşıyaka ve Bornova’daki kaynak suyu satış istasyonları önünde uzun kuyruklar oluştu. Damacanalı su satışlarında artış oldu. Musluklardan akan suyun yemek yapımında kullanılmaması uyarısı, yemek fabrikaları ve lokantalar ile gıdayla ilgili üretim yapan işyerlerinin denetimini gündeme getirdi. Arsenikli suyla ilgili ilk çarpıcı uygulama, Çankaya Kebap-Döner ve Pide Salonu sahibi, eski Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Nuri Erdumlupınar’dan geldi. Erdumlupınar, lokantasında yemek yapımında damacanalı su kullanmaya başlamakla kalmadı, işyerinin vitrinlerine ’Yemeklerimizde şebeke suyu kullanmıyoruz’ yazılı ilan astı.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.