Haberler

Gökçek ODTÜ’yü yıkamazsa içinden yol geçirecek

Tarih: 27 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
Projeye göre ODTÜ arazisinden (işaretli alan) geçirilecek yol Mevlana Bulvarı (Konya Yolu) ile Anadolu Bulvarı’nı birbirine bağlayacak. ODTÜ içindeki ruhsatsız binaları yıkacağını söyleyen Gökçek, yürütmeyi durdurma kararına rağmen üniversiteden yol geçirme projesinde ısrarlı.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) ruhsatsız binalarını yıkma tehdidiyle tartışma yaratan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, üniversitenin içinden yol geçirme kararını dün bir kez daha tekrarladı. ODTÜ Rektörü Ahmet Acar, mahkemenin Gökçek’in yol projesinin yürütmesini durdurduğunu belirtirken, Gökçek, “ODTÜ istese de istemese de biz bu yolu açacağız. Bir yasa var ve buna göre de yolları terk etmek zorundalar” dedi.

Ankara’da yapımı devam eden ve tamamlanan köprülü kavşak çalışmalarına ilişkin bilgi veren Gökçek, çalışmaların önemli bölgelerdeki büyük kısmının okulların açılmadan, bir kısmının da eylül ayının ortalarına kadar tamamlanacağını vurguladı. Konya Yolu üzerindeki Eti Köprüsü’nün eylül ayında tamamlanacağını söyleyen Gökçek, köprüyü yıkıp yeniden yaptırmasını eleştirenlere “Birisini zengin etmek için illa köprü mü yıkmak lazım? Şu anda Ankara’da planlamada, ilk etapta yapılacak 50 tane köprü var. Öyle olsa onları yaptırırım” dedi.

‘Trafik rahatlayacak’
Dikmen’de inşası devam eden köprülerin tamamlanmasıyla birlikte buranın Ankara’nın çok ciddi bir trafik yükünü kaldıracağını savunan Gökçek, bu köprülerin tamamlanmasının ardından Konya Yolu’nun karşı tarafında yer alan ODTÜ’nün içerisinden yolu devam ettireceklerini ve burayı Anadolu Bulvarı’na bağlayacaklarını söyledi. Gökçek şöyle devam etti:

“ODTÜ istese de istemese de biz bu yolu açacağız. Bir yasa var ve buna göre de yolları terk etmek zorundalar. Zaten bizden çok öncesine kadar bu planlama var. Çalışmalarla birlikte vatandaş ODTÜ’den girecek ve Konya Yolu’nda Çırağan Lokantası’nın bulunduğu yere çıkacak. Orası da bu altgeçitlere bağlanacak. Çok ciddi bir rahatlama olacak ve Ankara çok ciddi anlamda nefes alacak. Bu alt geçitleri damarlar halinde yayarak trafiğe katkı sağlamış olacağız.”

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) üzerinde yapımı düşünülen altı adet altgeçidin Mimarlar Odası ve Çankaya Belediyesi tarafından açılan dava sonucu durdurulduğunu hatırlatan Gökçek, bilirkişilik yapan ODTÜ’lü öğretim elemanlarını suçladı:
“Mahkemeye müracaat ettiler, ODTÜ’den bilirkişi tayin edildi. Savunduklarının tam tersini savunup, ‘Buraya hayvanat bahçesi yapamazsanız, buraya rekreasyon alanı yapamazsınız, spor alanı ve kültür alanı yapamazsınız’ dediler. ‘Ne yaparız?’ dedik, ‘Burası tarım alanı olacak. Arpa ve buğday ekeceksiniz’ dediler. Başkentin ortasında arpa ve buğday yetiştirin diyorlar bize. İşte ODTÜ’nün dünya görüşü. ODTÜ’nün bilirkişilerine 100 dava versinler Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ilgili olarak, mübalağa etmiyorum 99’unda aykırı karar verirler.”

ODTÜ Rektörü Ahmet Acar ise Melih Gökçek’in üniversitenin içinden yol geçirme projesinin mahkemeye taşıdıklarını hatırlatarak, “Mahkeme bu konuda yürütmeyi durdurma kararı verdi” dedi.

Köprülü kavşak inşaatı tam gaz
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre başkentteki köprülü kavşak sayısı 80’e ulaştı. 17 yeni köprülü kavşağın çalışmaları sürüyor. Konya yolu üzerindeki Eti köprüsü’nün Emniyet Sarayı tarafından gelen bölümü 30 Ağustos -5 Eylül, diğer tarafı da 15-20 Eylül’de tamamlanacak, Konya Yolu üzerindeki Ahlatlıbel köprüsü de 30 Ağustos’ta hizmete girecek. Gimat yakınında inşa edilen kavşağın Anadolu Bulvarı-ASKİ Spor Salonu istikameti 30 Ağustos’ta, Yenimahalle ve Ostim yönü 15 Eylül’de trafiğe açılacak. Ostim Alınteri Bulvarı üzerindeki üstgeçit inşaatının 30 Ağustos ile eylülün ilk haftası arasında tamamlanması bekleniyor. Ayaş yolu üzerindeki üç altgeçit 30 Ağustos, eylül başı ve 30 Ekim’de tamamlanacak. Mamak demiryolu köprüsü 30 Kasım’da hizmete girecek. Dikmen civarındaki kavşak çalışmalarının tamamlanmasının ardından yol, Konya yolunun karşı tarafında yer alan ODTÜ’nün arazisi içinden devam ettirilecek ve Anadolu Bulvarı’na bağlanacak.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.