Haberler

Yanan ormana inşaat izni yok

Tarih: 27 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Çevre ve Orman Bakanlığı, Antalya ve Bodrum''da yanan orman alanlarının yangından önce turizme açıldığı belirterek, “Yangından sonra herhangi bir kuruluşa orman alanının tahsisi söz konusu değildir” açıklaması yaptı. Açıklamada, ''Yanan ormanın yenisi yetiştirilir'' vurgusu yapıldı.

Çevre ve Orman Bakanlığı, son günlerde bazı basın yayın organlarında Antalya ve Bodrum''da yanan orman alanları ile ilgili yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Yapılan yazılı açıklamada, haberlerde bahsi geçen alanların, Bakanlar Kurulu''nun 11.09.1987 tarihli 87/12.106 sayılı kararının 25.09.1987 tarihli ve 19585 sayılı Resmi Gazete''de yayımlanması ile “turizm merkezi” ilan edildiği hatırlatıldı. 

İhale yangından önce 
Alanların, 12.08.1991 tarih ve 1742 sayılı Tarım ve Köyişleri Bakanlık “oluru” ile Turizm Bakanlığı''na 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu''nun 8. maddesi gereğince tahsis edildiği belirtilen açıklamada, alanların, Turizm Bakanlığı''nca 1997/2. grup olarak tahsis edilmek üzere ilan edilerek 08.09.1997 tarihinde ihale edildiği ifade edildi.

Açıklamada, kültür balıkçılığı faaliyetinde bulunan işletmeler ile Turizm Bakanlığı arasındaki uyuşmazlığın giderilmesinin ardından alanların Haziran 2006 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı''nca kesin tahsisinin yapıldığı kaydedildi.

Her biri 5 yıldızlı otel ve 463 yatak kapasiteli olmak üzere kesin tahsis yapılan firmaların ise Günal İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. (82 bin 860 metrekare), Mia Turistik Tesisler A.Ş. (93 bin 9 metrekare), Güvercinlik Turizm A.Ş. (78 bin 855 metrekare) olduğu bildirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı''na tahsis edilen sahanın bulunduğu yörede 15.07.2007 tarihinde meydana gelen orman yangınında 223 hektar orman alanı yandığı belirtilen açıklamada, yanan alanın Günal İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. adına tahsis edilen alan içinde kaldığı ifade edildi. 

Tahsis kanuna aykırı 
Açıklamada şunlar kaydedildi: “Yangın tahsisten sonra meydana gelmiştir. Yangından sonra herhangi bir kuruluşa orman alanının tahsisi söz konusu değildir. Yanan alanlar hiçbir şekilde başka kullanım için tahsis edilmemektedir. Anayasamızın 169. maddesinde ''Yanan ormanların yenisi yetiştirilir, başka bir iş için kullanılamaz'' ifadesi yer almaktadır. Kanunen Orman Genel Müdürlüğü, yanan alanları 1 yıl içinde ağaçlandırmakla mükelleftir.”

Ağaç yakarak alan üretemezler
Turizm Bakanı Ertuğrul Günay,ormanlık alanları yakarak kimsenin yer edinemeyeceğini, geçmişte olmuşsa, düzeltebilecekleri kadarını düzelteceklerini açıkladı. Bakan Günay, ''Kimse ormanı yakarak kendisine yeni bir alan üretemez. Bu umudu taşıyanlar varsa akıllarından çıkarsınlar'' dedi. Bakan Günay, Antalya ve Bodrum''daki yanan orman alanlarının MNG Holding''e tahsis edildiğine ilişkin iddiaların hatırlatması üzerine Günay, haberden dolayı üzüntü duyduğunu belirterek, ''Böyle bir şey yok. Yanan herhangi bir alanın turizme açılması gibi bir arayış varsa bu arayışı katiyen desteklemiyorum. Benim dönemimde bir metrekareyi tahsis etmedik. Geçmiş yıllarda bu tür yanlışlar yapılmışsa düzeltebileceğimiz kadarını düzeltiriz elbette. Ama bizim dönemimizde hiç kimse ormanı yakarak, turizme veya başka bir arayışına yer üretemez. Bunun altını ısrarla çizerek söylüyorum. Kimse ormanı yakarak, kendisine yeni bir alan üretemez. Bu umudu taşıyanlar varsa akıllarından çıkarsınlar” dedi.

200 hektar zarar gördü
Muğla''nın Yılanlı mevkiinde son 3 günde, yıldırım düşmesi sonucu çıktığı belirtilen 2 yangında yaklaşık 200 hektarlık ormanlık alan zarar gördü. Yangın nedeniyle çevre illerden de bölgeye gelen ve yaklaşık 60 saattir mücadele eden ekipler, havanın kararmasıyla birlikte dinlenme fırsatı buldular. Yetkililer, yanan alanda soğutma çalışmalarının sürdürüldüğünü belirterek, yangının tekrar başlama ihtimaline karşı tedbir alındığını söylediler.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.